Verme sırası şimdi Akıncı’da

Dört başlık ta sürdürülen hızlandırılmış sonuç alıcı müzakerelerin sonuna gelindi, Rum tarafının açıklamalarına göre birçok konuda uzlaşıldı, bunu Türk tarafı da teyit ediyor.

Rum tarafının iddiaları doğrultusun da, şu ana kadar hep Türk tarafına verilen haklar oldu ve Rum tarafı bir şey almadı. Şimdi sıra Türk tarafında, dolayısı ile de KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı da. Rum tarafı şunu sürekli söylemeye başladı, AB üyesi olacak Federal Kıbrıs’ın yabancı ülke garantisi olamaz, asker bulunduramaz ve toprak da Annan planının daha da fazlasını isteriz. Top Türkiye ve Akıncı da bize neler verecekler, o zaman gerçek anlamda Türkiye’nin anlaşma isteyip istemediğini göreceğiz. Neticede değerli okurlar Rum tarafı topu evirip çevirdi ve Türkiye tarafına yönlendirmeyi başardı, anlaşma olmaz ise suçlu Türkiye Dünya bunu görsün. Geçen hafta bir konuşmasında Anastasiadis’in partisi DİSİ Genel Başkanı Averof Neofidos şu açıklamayı yaptı.”then imaste sto trabezzin ton sinimolion gia omosponton lisin, imasten gia na apotiksoume oti i Turki then theloun lisi.” Bunun tercümesi şu; bizler müzakere masasında, federal bir çözüm için oturmuyoruz Türk tarafının anlaşma istemediğini göstermek için oturuyoruz.”
Bu çok önemli bir itiraftır, ancak benim için yeni bir şey değildir.
Eski başkan Hristofyas ve Anastasiadis seçildikten sonra yaptıkları ilk konuşmalarında” bizim halkımız haklı olarak Annan planına hayır dedi, ancak Dünya bizi anlaşma istemediğimiz için suçluyor. Bizlerin hedefi bunun böyle olmadığını göstermek, anlaşma istemeye tarafın Türk tarafı dolayısı ile de Türkiye olduğunu Dünya’ya göstermektir.” Esas siyasi hedefleri bu, bunu da gizlemeden söylüyorlar.
O iddia ettikleri bize vermiş oldukları dört başlıktaki hakları bir başka yazıda irdeleriz, öyle kazandığımız hak diye bir şey de yok. Türk tarafının ekibi başta cumhurbaşkanı Akıncı, haklar aldık gibi anlatıyor ancak çok uzman kişiler de böyle düşünmüyor. KKTC hükümeti de cumhurbaşkanından farklı düşünüyor. İzlemeye devam edeceğiz.
Bu haber 728 defa okunmuştur

:

:

:

: