DİSİ Parti Genel Başkanı Averof Neofidosun itirafı

Annan planı dönemin Rum lideri Tasos Papadopoulos plana karşı çıkmıştı.

''Devlet devraldım bölge temsil etmeyeceğim” diyerek, Rum halkına olası çözüme hayır söylemeleri çağrısını yapmıştı. Rum halkı Annan planına %75 hayır demişti, bugün Papadopulos hayatta değildir. Bu plana Rum komünist partisi AKEL de hayır oyu vermişti. Dünya göstermelik olsa bile Rum tarafını çözüme karşı oldukları için suçlamıştı, ancak her hangi bir yaptırım da uygulanmadı. Başkanlık seçimleri oldu yeni başkan sol parti AKEL adayı Dimitris Hristofyas oldu. İlk konuşmasında dile getirdiği söylem, bizler haklı olarak Annan planına hayır dedik. Dünya bizi bundan dolayı suçlu görüyor, benim tüm çalışmalarım bu anlayışın değişmesini sağlamak olacaktır. Bu yönde çok çalışmalar yaptı Hristofyas, Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için yürütülen müzakere sürecinde, Kıbrıs Türk liderleri 2. Cumhurbaşkanı Talat ve 3. Cumhurbaşkanı Eroğlu ile görüşmeler yürüttü, ancak bir sonuca ulaşılamadı.
Rum başkanı seçimler ile yine değişti ve görevi Nikos Anastasiadis devraldı, o da “Annan planına evet diyen bir liderim ancak benim halkım %75 hayır” dedi. “Bizi suçlayan anlayışın değişmesi için çalışacağım” dedi ve Eroğlu ile müzakereler başladı. İki lider bir sonuca ulaşmadan Türk lider seçimler ile değişti ve göreve 4. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı geldi. Yemekler yendi, zivaniyalar içildi, iki taraf da halklar ile buluşmalar oldu, çocuklar ile oyunlar oynandı. Çok farklı bir giriş yapıldı, bu soruna çözüm getirmek için. Bu bağlamda müzakereler başladı özellikle Rum tarafında ciddi bir ret cephesi oluştu. Kullandıkları söylem Anastasiadis Kıbrıs Cumhuriyetin den vaz geçiyor, Rum başkan bunu çeşitli şekillerde böyle olmadığını dile getirdi.
Müzakere sürecinde ilk kez olmak üzere Türk tarafı, dört özgürlüğü, bulunacak federal devlet çözümünün yeniden AB ve BM üyelik başvurusunda olmayacağını ve kriterlerin ise AB kriterleri olacağını, birincil hukuk olmayacağını kabul etti diyor. Bu Kıbrıs Cumhuriyetinin devamıdır diyor Anastasiadis, ekliyor “adadan Türkiye ve Türk askerini de çıkarmanın yolu çözümdür.”
2018 Rum başkanlık seçimleri hesabı da katılarak ,Anastasiadis ret cephesinden suçlanıyor. 11 Ekim Salı akşamı saat 20.00, PIK 1 TV ana haberde DİSİ Genel Başkanı Averof Neofidosun açıklamaları yer aldı. Bu parti Anastasiadis’in partisi ve Rum hükümet partisi. Bir bölüm kendi ağzından verildi haberde, Rumcası şu,” den imasto sto trabezzin ton sinomilion gia na kadaliksoume omosponton kratos, ine gia na apodiksoume oti i Turki den teloun lisi.” BunuN tercümesi, bizler müzakere masasında federal bir çözüm bulunması için durmuyoruz esas olarak Türklerin anlaşma istemediğini ispat için duruyoruz.”
Bu itiraf gerçekçi yüzlerimi bunu da zaman gösterecek.
Bu haber 748 defa okunmuştur

:

:

:

: