Kırk yıllık Akıncılar yol çilesi bitiyor

Mutlu barış harekatı sonrası, Akıncılar köyü KKTC’nin tamamı ile güneyinde kaldı. Köye ancak askeri bölgede geçiş yapılarak ulaşılabiliyor.


Mutlu barış harekatı sonrası, Akıncılar köyü KKTC’nin tamamı ile güneyinde kaldı. Köye ancak askeri bölgede geçiş yapılarak ulaşılabiliyor. Takdir ederiz ki, askeri garnizondan geçmenin çeşitli sorunları vardır. Askerimiz her zaman için Akıncılar köylüsüne yardımcı olması için kolaylıklar sağlamıştır, ondan dolayı her zaman teşekkürü bir borç biliyoruz.
Gelmiş geçmiş hükümetler çeşitli sözler vermişler, ancak daha ileriye bir adım atılmadı. UBP hükümet döneminde, Ercan havalimanı projesi başladı ve Akıncılar yolu nereden geçeceği yine konu oldu. Dönemin ulaştırma bakanı sn Ersan Saner ile görüşmemizde, ya başka bir güzergah ya da köprü altından geçiş demişti.
Yıl 2013 kısa dönem, geçici erken seçim hükümet başkanı, Sn. Sibel Siber başbakan oldu. Akıncılar’ın bu yol sorunu şahsına aktarıldı, çok hızlı bir şekilde çalışmaları başlattı ve yeni yol için proje çalışması başlattı. Üç aylık bir hükümet döneminde sonuç alınamadı, o çalışma proje olamadı, ancak Sibel hanım çok önemli bir farkındalık yarattı.
Seçim sonrası CTP-DP hükümeti kuruldu ulaştırma bakanı Serdar Denktaş oldu köprü altından geçiş üzerinde çalışmalar devam etti. CTP-UBP hükümet dönemi ulaştırma bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, güzergah belli. UBP-DP hükümet döneminde ise ulaştırma bakanı Kemal Dürüst’ yol çalışmasının açılışını yapması nasip oldu, kime niyet kime kısmet. Emeği geçen tüm yetkililerimize gönül dolusu teşekkür ediyorum, kendi adıma ve köylülerimiz adına da.
Akıncılar Belediye Başkanı Hasan Barbaros kısa konuşmasında, Anavatan Türkiye’ye “Allah Zeval vermesin” demiştir, her derdimize koşuyorlar. Köye giriş yolu, köy ova yolları, tali yollar, belediye binası restorasyonu bize destek oluyor.
Şimdi bu süreçten sonra KKTC hükümetleri, Akıncılar köyüne özel ilgi göstermelidir. Yapılacak çok icraat vardır, belki geri göç de hareketlenebilir. Rum tarafında sınır köyler özel ilgi ile kalkınıyor, bizim de buna ihtiyacımız vardır. Bir kez daha emeği geçen herkesi kutluyorum.
Bu haber 851 defa okunmuştur

:

:

:

: