Anastasiadis de konuştu

Son yazımda belirttiğim gibi, Rum Lideri Anastasiadis’in konuşmasından önemsediğim bölümleri aktaracağım. O da tüm Rum televizyonların da canlı yayınlanan basın ile söyleşi gerçekleştirip soruları yanıtladı.
Erkan EĞMEZ


Anastasiadis lafı çok da yuvarlayarak konuşmadı, daha net ve kısa cevaplar verdi. Anastasiadis’in açıklamalarından öne çıkan detayları sizinle paylaşmak isterim.
“Toprak ve haritayı görüşmeye gidiyoruz, ancak bu başlıkta 3-5 tane kriter var ki, çözmeliyiz. Bunlar çözüldüğü zaman Türk tarafı haritayı masaya koymak zorundadır. Görüştüğümüz dört başlık da genel anlamı ile uzlaşma var, ancak bazı maddelerde daha uzlaşı yoktur, bunları da çözeceğimizi tahmin ediyorum. Mülkiyette anlaşabilmenin yolu harita ve topraktan geçer Akıncı bize nereleri vereceğini açıklasın, o zaman geriye kalanların nasıl çözüleceği kolay olur. Vatandaşlarımız kuzeyde kalan mülkleri için endişe etmesin, dört özgürlük ve mülklerde ilk söz sahibi 1974 öncesi mülk sahibi olacak, o zaman biz karar vereceğiz malı alıp almayacağımıza. Ancak arsalar üzerine hastane ve okul gibi yatırımlar yapıldı ise, onların da ancak tazminatını alırız.
Vatandaşlık konusunda anlaşma sağlandı, Akıncı’nın dediği gibi değildir 4’e 1 formülü var. 800.000 bizler 200.000 Türkler rakamın da anlaştık. Öğrenci ve çalışan işçiler için ise yetki federal merkezi devlette olacaktır, orada da bizim iznimiz gerekecek.
Para birimi EURO’dur ancak bir geçiş dönemi için TL kullanılacak o da Federal Merkez Bankası kontrolünde olacak. Kurucu devletler merkezden izin almadan ticaret yapamayacaklar.
AB’ye üye olacak devlette yabancı asker kalamaz, Türkiye’nin garantörlüğünü hiçbir koşulda kabul edemeyiz. Dönüşümlü başkanlığı kabul etmiyorum, Rum tarafı görüşünü değiştirmedi. Rum halkı Türk askerinden rahatsız Kıbrıs da kalamazlar.
Türk tarafı beşli toplantı diyor, bizim için çoklu toplantıdır, AB’nin müdahil olmasını istiyoruz. Eğer tüm başlıklarda anlaşma olacağı kesinleşir ise, o zaman çoklu toplantıya gideriz, kimse endişe duymasın Akıncı’nın tuzağına düşmeyiz.”
Anastasiadis çok konuştu; değerli okurlar önemsediğim özeti bu. İki liderin konuşmalarında vurguladıkları önemli konulara bakılırsa, anlaşmaları mümkün değildir, İsviçre ayrılığın temeli olur. Anastasiadis kendi halkına yönelik çok daha net konuştu, ben uzun zamandır takip ediyorum çok ciddi farklılıklar yoktu konuşmasında. Yazıyı hazırlarken şu haberi Rum tarafından dinledim, AB komisyonundan bir yetkili İsviçre’ye gitmeye hazır bekliyor. Eğer bu AB yetkilisi toplantılara katılır ise Rum tezleri doğrulanır ve KKTC halkı ciddi bir ihanete uğrar, söylemedi demeyin.
Bu haber 744 defa okunmuştur

:

:

:

: