Kıbrıs sorununda açılım

İsviçre’de sürdürülen müzakere sürecinde, son gün gece üçüncü tur görüşmede açılım olduğu için Anastasiadis 20 kasım da tekrar görüşme istedi. Özellikle güneyden gelen haberler de uzlaşı olmadığı doğrultusun da oldu. Son gece KKTC Cumhurbaşkanı Sn. Akıncı açılım yaptı, toprak başlığındaki kriterlerde anlaştıklarını Rum tarafı beyan etti.

Politis gazetesinde çıkan habere göre, Türk tarafının önerisi %32 toprak ve 70.000 altında Kıbrıslı Rumların kuzeye dönüşü, Rum tarafı ise Türk tarafına %25 toprak ve 90.000 üzerinde Rum vatandaşlarının kuzeye dönüşü. Taraflar bu görüşlerde diretince uzlaşma gerçekleşemedi.
Son gece üçüncü turda beyaz duman çıktı ve uzlaşı sağlandı, Anastasiadis ikinci tur görüşmeleri için 20 kasıma süre istedi. Düşünmemiz gereken şu Türk tarafı ne sundu ki Anastasiadis bunu Yunanistan Başbakanı Çipras ve Rum ulusal konsey görüşecek? Rum başpiskoposu da açıklamasın da Rum başkan ile görüşeceğini açıkladı. Demek ki ne olduysa son gecenin üçüncü görüşmesinde oldu.
Anastasiadis eline güçlü bir argüman aldı ki bu görüşmeleri yapacak, ben güneyden şu bilgileri aldım. Türk tarafının vereceği toprak tavizi Annan planına çok yakın bir toprak düzenlemesi, iki bölgede federal devletin kontrolü Karpaz ve Güzelyurt, federal devletin kontrolünde olacak kıyılar, bunlar da tamamlandığı zaman Türk tarafı %25 toprağa inecektir, böyle olursa ancak bunu Rum halkı referandumda onaylar.
Bunun ile de bitmiyor değerli okurlar, geriye Türk tarafına kalan topraklar da dört özgürlük kuralı çalışacak, AB toprağı olacağı için birincil hukuk Rum tarafınca kabul edilmiyor. Mülklerdeki sorunun çözülmesin de ise kriterler ile belirlenecek yöntem ve Türk ve Rum vatandaşların başvuracağı mal komisyonu, vereceği kararlar ise AHİM kararlarına ve AB hukuk kurallarına ve normlarına ters düşmeyecek.
Bunlara karşın ise Rum hükümet sözcüsü Hristodoulitis yine de tüm kriterlerde anlaşamadık, açıklamasını yaptı. Ben merak ediyorum Türk tarafı ne kazandı göstermelik bir isim mi? Altı boş bir anlaşma mı? Doğrusu tatminkar açıklamalar şart.
Ümit edeyim ki KKTC hükümeti de bu işe el atsın, Başbakan ve Başbakan yardımcısı sn Özgürgün ile Sn. Denktaş yeterli bilgi talep etsinler. KKTC meclisine de bu gelişmeler ışığın da Cumhurbaşkanı Sn. Akıncı bilgi vermelidir.
Bu haber 499 defa okunmuştur

:

:

:

: