Yetti artık kaza kurbanları

Yine kaza ve giden üç can daha, gencecik üç öğrenciyi Girne dağ yolun da kurban verdik.

Allah’tan rahmet, ailelerine sabırlar ve yaralılara da acil şifaları en içten dileklerimle diliyorum. Tır şoförü tutuklandı, mahkeme safhasın da gerçekten kimin suçlu olduğunu göreceğiz, geçtiğimiz aylarda Güzelyurt anayolunda karşı tarafa geçerek Pınar genç kızımızın ölümüne neden olan ve kardeşini de sakat bırakan suçluya ne oldu az bir ceza.
20 yıl hapis olsa Pınar geri gelir mi? Tabi ki gelmez ancak cezalar da gülünç oldu bu ülkede her şey gibi. Eğer bu tır şoförü suçlu ise 30 yıl hapis de yatsa giden canlar geri gelir mi? Amaç suçlu ararken, nedenlerini bulmaktır bu kazalar niye oluyor? Gelmiş geçmiş hükümetler ülkeyi hız kontrol kameraları doldurdu, kazalar önlenebildi mi? Ölümlü kazaların önüne geçildi mi? Büyük bir “HAYIR” demek ki sorun olmayan hız kameraları değildir.
Yollar efendiler yetmiyor artık, hele de bu son on yılda KKTC on binlerce araç geldi, mutlaka hurdaya da çıkanlar var ancak birkaç yolun dışın da ayni yollar. Hükümetleri suçlamak en kolayı, hele bu acı olay üzerine siyaset yapmaya çalışan terbiyesizler gibi! Acı üzerine siyaset olur mu? Bu ülkede bu da oluyor. Bu gün bir gurup öğrenci eylen yaptı, peki o öğrencinin eline pankart veren ahlaksız kim? “Ankara elini sırtımızdan çek” yine saldırgan bir el toplumu bölmeye çalışıyor.
KKTC’ nin acilen çevre yollarına, üst-alt geçit yollara, yolları ayıran refüjlere ihtiyaç var. Ana yollar da hız kameraları değil, Rum tarafında olduğu gibi tali yollara ayrılan üst geçitler. Ağır iş araçlarının çalışma saatlerini düzenleyen yönetmelikler. KKTC yolları yetersiz, gelişmiş ülkeler bu sorunu nasıl çözdü buna iyi bakılmalı. Makro düzeyde projeler üretilsin ve Türkiye’ye sunulsun eğer destek vermezse ben köşe yazarlığını bırakırım. Bugün hükümete istifa çağrısı yapan bazı siyasi unsurlar, kazalardan önce yolların yetersizliği için hangi projeyi üretip tartışmaya açtınız. Bu ucuz ve kokuşmuş, acı üzerine siyaset yapmaya çalışmayınız, gerçekçi analizler ile sorunun yolların yetersizliği olduğunu hep birlik de haykıralım mutlaka sesimiz duyulacaktır.
Bu haber 727 defa okunmuştur

:

:

:

: