İki kahraman

İster politika, ister iş dünyası, hangi sektörde olursa olsun başarı için önce amaç, sonra o amaca giden bir yol bulmak gerekir.
İster politika, ister iş dünyası, hangi sektörde olursa olsun başarı için önce amaç, sonra o amaca giden bir yol bulmak gerekir. Tarih her zaman o liderleri yazar.
2004’teki Annan Planı’nda da böyle oldu. 2002’de iktidara gelen AK Parti ve lideri Recep Tayyip Erdoğan da koltuğa oturur oturmaz önünde Annan Planı’yla karşılaştı.
50 yıllık Kıbrıs sorunun çözmek için kolları sıvayan Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kıbrıs Türk halkının mutlu olacağı eşit, adil bir planı desteklediğini açıkladı. Kıbrıs Türk halkı da Erdoğan’a güvendi. Referandumda Annan Planı’na evet diyenlerin oranı yüzde 64’ü geçti.

Rum tarafında ise tam bir hayal kırıklığı yaşandı. “Kıbrıs Türklere satılıyor” diye yapılan muhalefet yüzde 75’i aşan ret oyu getirdi. Büyük umutlarla ortaya atılan Annan Planı çöpe gitti.

Ama Annan Planı’nın Kıbrıs Türk tarafına hiç de azımsanmayacak bir faydası oldu. 50 yıldır süren anlaşmazlıkta “Oyunu bozan Türkler” tezi sona erdi. Kıbrıs Türk tarafı, verdiği “evet” oylarıyla adeta dünyaya karşı başını kaldırmanın gururunu yaşadı. Erdoğan da Kıbrıs Türklerinin verdiği mücadelenin tarihine kahraman geçti.
Bugün tarih yeniden tekerrür ediyor. Cumhurbaşkanı Akıncı, Annan Planı’nda kaldığı yerden bayrağı devraldı. Mont Pelerin’deki görüşmelerde Türkiye’nin desteğiyle masada çözüm isteyen taraf olarak dünyanın takdirini kazandı.

Ama bu kez de KKTC içinde “Akıncı Kıbrıs Türklerini satıyor” muhalefetiyle karşılaştı. Boğaziçi’ndeki toplantıda müzakerelere ilişkin tavrını, “Onurlu bir çözüm” olarak kodlayan Cumhurbaşkanı Akıncı, “KKTC olarak eşit iki kurucu devletten biri olarak yerimizi alırız. Ama gelmiyorlarsa da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak yolumuza devam ederiz' sözleriyle herkesi kaçan trene binmeye davet etti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan da aynı toplantıda, “Sen, Güney Kıbrıs Rum Yönetimisin. Kuzeyde de Türk Cumhuriyeti var. Bunu göreceksin. Öyle veya böyle bunu anlayacaklar, öğrenecekler' diyerek Akıncı’ya desteğini açıkça ortaya koydu.
4 Aralık’ta Yunanistan Başbakanı Çipras ile yapacağı ikili görüşme öncesinde, bu yılın sonuna kadar adım atılmasını isteyen Erdoğan, Rum tarafının işi çıkmaza götüren tavrını da masaya yatıracak.

Mont Pelerin’de yaşanan tüm hayal kırıklığına karşı müzakerelerdeki tutumu nedeniyle kazanan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı oldu. 50 yıllık Kıbrıs davasında 2004 yılındaki dış politikasıyla yeni bir perde açarak tarihe geçen Erdoğan’ın açtığı yoldan Akıncı da, yeni bir kapı araladı.

Tüm Kıbrıs Türkleri, bu kapının eşiğinde Cumhurbaşkanı Akıncı’nın yanında yer almalı.Bu haber 244 defa okunmuştur

:

:

:

: