Yaşasın devlet !!!

Birkaç sene öncesine kadar, kimse sorsanız, “özel sektörü” yere , göğe koymaz, “Aman bir özel şirkette iş bulsam da , kapağı atıp çalışsam” diyenlerin sayısı azımsanmayacak kadar fazlaydı..
Birkaç sene öncesine kadar, kimse sorsanız, “özel sektörü” yere , göğe koymaz, “Aman bir özel şirkette iş bulsam da , kapağı atıp çalışsam” diyenlerin sayısı azımsanmayacak kadar fazlaydı..

Hatta devlet görevinde, kamu sektöründe çalışanlara biraz da , burun kıvrılarak bakılırdı..
Gün olur , herşey değişir.. Olmaz olmaz denilenler, gerçekleşir..
Bir zamanların ne uzayıp, ne kısalır denilen “memur”luğu, bugünün en gözde meslek sahipleri..
Büyük konuşmamak gerekir..
Memurluk mu ? Özel sektörde çalışmak mı ? Şimdi moda yanıt ; “ Tabii ki kamu sektörü.. Memurluk en garanti iş”
Tatilin belli, ay sonunda ücretini alacağın garantili, emekliliğin sağlam.. Ancak devlet batarsa, sen de batarsın. Zaten devlet iflas ettiyse, o vatanda durulmaz.. Herşey batar..

İngiltere’de, kamu ve özel sektör arasındaki uçurum son aylarda , devlet sektörü lehine hızla yükselişe geçti.. Aradaki fark inanılmaz..
Ekonomik kriz en fazla özel sektörde çalışanları etkiledi İngiltere’de.. Ve ülkede işsizlerin sayısı ilk kez 2 milyon çizgisini geçti.. Ve bu sayı 12 yıldan bu yana, yani İşçi partisinin iktidara geldiği dönemden bu yana böylesi yüksek bir rakama ulaştı..
Özel sektör devamlı eleman çıkartırken, kamu sektörü de atılanlara yakın eleman almaya başladı..
Birinin attığını, diğeri mi alıyor dersiniz.. Rakamlara bakılırsa, Devlet İstatistik Dairesinin verilerine göre , her hafta İngiltere’de 20 bin özel sektör çalışanı işinden oluyor.. Aşağı yukarı, her gün 3 bin kişiye çıkış veriliyor..
Buna karşılık kamu sektöründe her hafta yeni işe alınanların sayısı 15 bin..
Son aylarda devlet, 50 bin yeni elemana iş verdi.. Devlet yeni yeni iş dalları, kolları üretiyor..
Devlet memurlarının maaşı, benim, sizin kazandıklarımızdan ödediğimiz , vergilerle karşılanıyor.. Yani en garanti iş, en garanti maaş devlet memurluğu..
Maaşların sadece garantili olması değil, özel iş kollarına göre daha da yüksek oluşu da bir gerçek.. Örnek mi istiyorsunuz.. Kamu sektöründe ortalama haftalık ücret 2004 yılında 452 sterlindi.. Özel sektörde 410 sterlin. Yani arada 42 sterlinlik bir fark mevcut.. Yıl şimde 2009.. Aradaki fark haftada 62 sterlin, kamu sektörü çalışanları lehinde.. Bu rakamlar, Devlet İstatistik Dairesinin resmi rakamları.. Nereden bakarsanız, bakın devlet dairelerinde çalışanlar, hem iş garantisi açısından, hem işlerinin sağlamlığı bakımında, özel sektöre göre daha garantili ve şanslı.
Sırtını devlete daya, her ay sonu, maaşın eline gelsin.....
Hükümet, İşçi Partisi Hükümeti.. Devletçiliğin daha fazla ağır bastığı bir parti politikasına sahipler.. İki sektör arasında giderek açılan uçurumdan, Muhafazakarlar rahatsız.. Onlar, her iki sektörde de çalışanın, hakkı kadar kazanmasından yanalar.. Teşvikler, ikramiyeler her iki kesimde de ağır çalışanlar için söz konusu olmalı görüşüden yanalar. Devlet dairelerinde, bürokrasiyi azaltan, elemanların sayısında artış yerine, inişi vaad eden İşçi Partisine ateş püskürüyorlar ve yeni yeni yaratılan , kamu dairelerini acımasızca eleştiriyorlar.

Kuzey Kıbrıs’ta yıllardır, en gözde sektörün “Devlet” olduğunu bilirim..Herkes devlet dairesinde çalışmak ister.. Buralar da , sizin oralara benzemeye başladı.. Sevinelim mi, üzülelim mi , bilmiyorum..Görünen o ki, özel sektör “out”, kamu sektörü “ in “.. Yaşasın devlet..
Bu haber 186 defa okunmuştur

:

:

:

: