Tarih gizemlerle dolu

Son yıllarda çeşitli vesilelerle birkaç kez Urfa’yı ziyaret etme olanağı buldum.
Prof. Dr. Ahmed Bülend GÖKSEL

Diğer tüm iş seyahatlerimde yaptığım gibi, Urfada da işler tamamlanıp kendime ayırabileceğim bir serbest zaman kalınca o yörede gezilip görülebilecek yerleri tespit edip, ziyaretlerde bulundum.
Bundan önceki Urfa seyahatlerim esnasında, şehir içindeki Hz. Eyyüp Peygamber Türbesini, Hz. İbrahim’in doğduğu rivayet edilen HZ. İbrahim mağarasını ve Başta Harran evleri olmak üzere Harrandaki diğer ören yerlerini ve şehrin diğer tarihi ve turistik yerlerini gezip görmüştüm. Bu gördüklerim çerçevesinde de Urfa’yı herkes için Mutlaka görülmesi gereken yerler sınıufına kaydetmiştim. Ama en son seyahatimde yine Urfa yakınlarında öyle bir yere gittim ki, gerçekten inanılmaz özelliklere sahip. Yerin Adı Göbeklitepe.
Evet dostlar. Geçenlerde bir toplantı için Urfadaydım ve kendime ayırdığım zamanda, uzun zamandır sözüedilen, ama birtürlü gezip görmek fırsatını bulamadığım Göbeklitepeye gittim ve oranın i tarihin akışını değiştiren hikayesini tüm ayrıntıları ile öğrendim.
Klaus Schmid kitabında özetle “ Yaklaşık 12.000 yıl önce, Fırat ve Dicle Nehirleri arasında kalan bölgede, insanlık tarihinin en önemli değişimlerinden biri yaşanmaktaydı. İnsanoğlu avcı-toplayıcı bir yaşam tarzından, yerleşik hayata, çiftçi-üretici düzene geçmek üzereydi. 12.000 yıl öncesinin avci toplayıcılarının bu geçiş döneminde, sandığımız gibi mütevazi ve basit bir yaşam tarzıyla yetinmemiş olduklarını, aksine, görkemli bir evre yaşadıklarını, Göbekli Tepe’de bize bıraktıkları izlerde görebiliyoruz. Göbekli Tepe’nin etkileyici anıtsal buluntuları yetkin bir taş işçiliğini yansıtmakta, taş üzerinde kabartma tekniğiyle yapılarak aktarılan motiflerin içerik zenginliği ise karmaşık bir düşünsel düzeye ulaşıldığını göstermektedir. Tüm bu bulguların yanında, eserlerin nitelik ve nicelikleri gözlemlendiğinde, raslantısal değil düzenli bir tekrarlama şeklinde saptanabilen büyük boyutluluk, anıtsallık ve sayısal yoğunluk, arka planda olması gereken gelişkin sosyal düzenin, organizasyon ve koordinasyon kabiliyetinin ipuçlarını vermektedir. 12.000 yıl öncesinden günümüze ilettiği bu kapsamlı bilgi hazinesi ile, geçmişimizin önemli bir zaman dilimi hakkında daha önce düşünmemizin dahi mümkün olmadığı soruları üretebilmemizi sağlayan Göbekli Tepe, emsalsizliği ile biz bilim insanlarını olduğu kadar, belki daha da fazla, bulunduğu toprakların insanlarını etkileyen, haklı olarak gururlandıran eşşiz bir değerdir.”
Diye yazmak suretiyle buranın önemini vurgulamışsa da, kısaca açıklarsak, insanların ancak 6.000’lerde, 7.000’lerde yerleşik hayata geçtiğinin sanıldığı bir dönemde ortaya çıkartılan Göbeklitepe bulguları bu tarihi en az 5.000 sene önceye taşımış olup aynı zamanda çok gizemli enteresan bir hikayeyi ortaya koymaktadır.
Göbeklitepede gördüğüm sütunlardaki işçilik, üzerlerindeki motifler onca bin yıl önce nasıl yapıldığı konusunda insanın kafasında soru işaretleri bırakan, gerçekten muhteşem birer eser niteliği taşıyor. Diğer taraftan bu eserlerin Mısır Piramitlerinden en az 7000 yıl öncesine ait olduğu da gözlerden uzak tutulmamalıdır.
Göbeklitepenin bu gizemli hikayesini öğrenince Tarihte buna benzer daha neler var diye baktığımda göbeklitepedeki kadar tarihi değiştirecek nitelikte olmasa da sonsuz sayıda gizemin var olduğunu gördüm. Mısır piramitlerinin hikayesi, dünyadaki piramitlerin neredeyse bir çizgi halinde konumlanmış olması, Maya takvimi, Nacza’daki yeryüzü şekilleri gibi cevap bekleyen pekçok soru var.
Bunların herbiri kendi içlerinde uzun hikayeler taşıyor. Ama içlerinden biri diğerlerinden daha somut kanıtlar sunuyor ve hepsinden daha gizemli. Kısmet olursa size daha sonraki yazılarımdan birinde
Bundan da bahsedeceğim. Ancak, Size tavsiyem, yolunuzu mutlaka Urfa’ya düşürün ve Urfaya gittiğinizde Göbeklitepeyi mutlaka ziyaret edin. Dünyada böyle birşey yok.
Bu haber 665 defa okunmuştur

:

:

:

: