Üzüm yemek mi bağcıyı dövmek mi

Girne dağ yolundaki üç canın yitip gittiği kazanın ardından tartışmalar dinmek bilmiyor. Bolca eleştirilen hükümet şapkasını önüne aldı.
Girne dağ yolundaki üç canın yitip gittiği kazanın ardından tartışmalar dinmek bilmiyor. Bolca eleştirilen hükümet şapkasını önüne aldı. İlk etapta sabahın kör karanlığında okula gitmek için yola çıkan çocuklar için ders zilinin 8.30’da çalmasına karar verdi. Mesai saatlerinde getirilen bu değişiklik elbette bütün sorunları çözmeye yeterli değildi. Ama belki de yapılabilecek ilk hamleydi.

Kış saatine geçmeyen Türkiye’de de karanlıkta okul yoluna düşen çocuklar için çare aranıyor. Ama fiziki şartlar nedeniyle bu uygulanamıyor. Ülkemizde ise yaşanan karmaşayı önlemek ve anne babaların içinin biraz olsun rahat etmesi adına ilk etapta bu önlem düşünüldü.

Trafik kazalarının önlenmesi için yeterli mi… Elbette değil. Ama hiç olmazsa bir adım atıldı. Hükümetin adımını beğenmeyen sendikalar ise bugün tüm kamu kuruluşlarında tam gün grev yapacaklarını açıkladı. Her zaman olduğu gibi ilk durak yine ezber ettikleri Başbakanlığın önü…

Sendikalar dünya saatine geçelim diyor. Ama yumurta küfesi sırtında olan hükümet için Türkiye ile aynı saat diliminde olmak belli ki zorunluluk.

Mesele sabahın kör karanlığında yola çıkan çocuklarımızın hayatı ise hükümet ilk adımı attı. Ama eylemlerdeki söyleme ve isteklere baktığımızda niyetlerle ilgili kafalar iyice karışıyor. Burada yazmaktan bile utanacağım sloganlar, bu eylemlerin gerçek amacıyla ilgili ciddi şüpheler yaratıyor.

Üç canını feci bir kazada yitip gitmesiyle tüm yurdu yasa boğan kazanın ardından başlayan sözde sendikal mücadele, çok başka yerlere gitmeye başladı. Kıbrıs Türk halkı çok tarihi bir viraja giriyor. Yıllardır süren müzakerelerde, tamam ya da devam kararının alınacağı günlere yaklaşıyoruz. Böyle bir dönemde hepimizin canını yakan bu trajik kazanın, çok daha başka söylemlerle farklı yerlere çekmek Kıbrıs Türkü’ne hizmet etmiyor.

Kimse aklından şunu çıkarmamalı. Mesele üzüm yemek mi, bağcıyı dövmek mi. Üzüm yemekse hükümetin mesai saatleriyle ilgili attığı adımı görmeli, önerimiz varsa söylemeliyiz. Ama eylemlerdeki üslup ve dile bakıldığında bağcıyı dövmek olduğu anlaşılıyor.

Bu haber 301 defa okunmuştur

:

:

:

: