Kandil bahane tatil şahane!..

Bir tatil şirketinin 13 ülkeden 9 bin kişiyle yaptığı araştırmaya göre dünyada en az tatil yapan ülke yılda 16 gün ile Japonlar.
Bir tatil şirketinin 13 ülkeden 9 bin kişiyle yaptığı araştırmaya göre dünyada en az tatil yapan ülke yılda 16 gün ile Japonlar. Amerikan vatandaşları ise 17 günlük tatil hakları ile Japonların ardından en az tatile çıkan ikinci millet oluyor. Avrupa’da ise yılda 28 gün tatil hakkına sahip olan İngilizler, uzun çalışma saatleriyle çalışkan olarak biliniyor.
Ankette Türkiye yer almıyor. Ancak uzmanlar Türkiye’de tahmini olarak kişi başına yılda ortalama 15 gün tatil yapıldığını düşünüyor. Resmi ve dini bayramlarla bu süre yılda 25 güne çıkabiliyor.
Bizi ise hiç sormayın. Durumlar daha karışık. Ülkemizde sık sık yaşanan grevlere, resmi ve dini tatiller de eklenince çalıştığımız günleri saymak daha kolay hale geliyor.
Bu gece mübarek Mevlid Kandili... Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in doğum günü… Yarın iş günü. Türkiye’de bir tatil uygulaması yok. Ama biz ülke olarak bu gece kandil diye yarın tatil yapıyoruz. Peki ne hak ettik de bu kadar tatil yapıyoruz. Daha mı çok mu çalışıyoruz…
Kıbrıs’ta bizler Türkiye’den daha dindarsak eyvallah… Allah kabul etsin. Ama Türkiye tatil yapmıyor.
Malum önümüzde Kıbrıs müzakereleri var. Merak ediyorum olası bir çözümde yeni dönemde papazın doğduğu gün, öldüğü gün, Christmas derken ne olacak. Türk memurlar çalışacak Rum memurlar tatil mi yapacak. Peki bayram, arefe kandil günü Türk memurlar tatil yapıp, Rum memurlar mı çalışacak.
Böyle giderse 365 günün bir hesabı yapıldığında en fazla 100 gün çalışılır.
Yarın tatil. İnşallah bu mübarek günü Rum geçişlerine, marketlere sıralanmak, piknik alanlarında mangal yapmak için değil de camilerde ibadetle geçiririz. İyi tatiller…
Bu haber 362 defa okunmuştur

:

:

:

: