Cenevre’yi panayıra çevirmek istiyorlar

Liderler dün gece ara bölgede bir araya gelerek Cenevre’ye giden yolun haritasını çıkarmaya çalıştı.
Liderler dün gece ara bölgede bir araya gelerek Cenevre’ye giden yolun haritasını çıkarmaya çalıştı. Güney’den gelen haberlere göre Rum lider Anastasiadis, BM Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin, Kıbrıs sorununa ilişkin çok taraflı konferansta mevcut olması gerektiğini savunuyor.

Müzakerelerin en kilit konuları arasında yer alan garantiler meselesinde ise Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Yunan Devlet Televizyonu ERT’ye verdiği mülakat, Güney’de geniş yankı buldu. Akıncı garantilerin ancak 15 yıl sonra, üç başkanlık dönemi geçtikten ve sistemin ancak normal olarak işlediğinin saptanmasının ardından, gözden geçirilebileceğini söylüyordu. Rum tarafı Türk askerinin çekilmesi için 5 yılın yeterli olacağını savunuyor. BM Temsilcisi Eide tarafların ortada bir yerde anlaşması için çabalıyor.

Cenevre yolunda taraflar gece gündüz çalışırken, Güney’den yükselen sesler kafaları karıştırıyor. Kıbrıs’ta Türk ve Rum tarafının yanında garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’yle masada oluşturulan beşliye bir de BM’nin daimi üyeleri Çin, Rusya ve Fransa’yı dahil etme gayretleri gerçek amaçla ilgili ciddi kuşkular yaratıyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cenevre’deki beşli zirvede bizzat masada oturacağını açıklamasından sonra Rum yönetiminin kimyası bozuldu. Erdoğan’ın ayak sesleri Rum yönetiminde öyle bir korku yarattı ki toplantı masasına adeta dünyada ne kadar devlet varsa çağırmanın peşine düştüler. İşin garibi bu devletler de adanın geleceğindeki pasta için öylesine hevesli ki hemen hepsi ışığa uçuşan sivrisinekler gibi Cenevre’ye katılmaya çalışıyor.

İnsan sormadan edemiyor. Çin Tayvan’la sorununu çözdü de mi gelip Kıbrıs sorununu çözecek. BM’nin beş daimi üyesi Suriye’de akan kanı durdurdu mu? Ya da hangi konuda anlaşıyorlar ki Kıbrıs meselesinde anlaşacaklar. Masada yine her kafadan bir ses çıkacak.

Dün gazetemizi ziyaret eden İkinci Cumhurbaşkanı Sayın Mehmet Ali Talat’ın dediği gibi, bu çağrılar meseleyi sulandırmaktan başka bir şey değil.

Rumların dediği olursa müzakere masası panayıra döner. Korkunun ecele faydası yok. Rum yönetimi Erdoğan korkusuyla BM’yi toplantıya çağırmayı bırakıp, müzakere masasına akılcı ve uzlaşmacı önerilerle gelmeli. Tabi gerçek niyet çözümse. Yoksa Kıbrıs meselesinde çözümü daha çok uzun yıllar bekleriz…

Bu haber 238 defa okunmuştur

:

:

:

: