Şehitlik ve gazilik

Bu gün sizlerle geçtiğimiz Cuma gününün hutbesini ve devamında bir dua şiirini paylaşmak istiyorum.
Bu gün sizlerle geçtiğimiz Cuma gününün hutbesini ve devamında bir dua şiirini paylaşmak istiyorum.

Öncelikle 10 Aralık Cumartesi günü İstanbul’da kalleşçe yapılan menfur saldırıda hayatını kaybeden tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralı kardeşlerimize acil şifalar; yakınlarına ve milletimize de sabırlar diliyorum. Kıbrıs’ımızda geçmişten günümüze, bu toprakları vatan yaparak bize emanet bırakıp, bu uğurda canlarını seve seve feda etmiş tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, minnetle anıyorum.
Allah yolunda harp edip, Allah u Teâlâ’nın ismini yüceltmeye çalışırken veya düşman saldırdığında vatanını, dinini, milletini, ırz ve nâmûsunu müdâfâ ederken ölen kimseye şehit denir. Şehitlik sıradan bir ölüm değildir. Zira Yüce Mevlamız,“Allah yolunda öldürülenleri ölü saymayın, bilakis Rableri katında diridirler. Allah'ın bol nimetinden onlara verdiği şeylerle sevinç içinde rızıklanırlar’’ buyurmaktadır.
Peygamber Efendimiz ise: “Nefsim kudret elinde olan Allaha yemin ederim ki, Allah yolunda savaşıp öldürülmeyi, sonra diriltilip yine öldürülmeyi, sonra diriltilip yine öldürülmeyi ne kadar çok isterdim.” Buyurmakla kendisinin Peygamber olmasına rağmen şehitliği ne kadar arzuladığını ifade etmektedir.
Halid b. Velid, İran’ın fethi esnasında, Sasani komutanına hitaben: “Sizin hayatı ve şarabı sevdiğiniz kadar ölümü seven bir orduyla size geldik” demesi, Müslümanların da şehitliği ne kadar arzuladıklarını gösteren güzel bir misaldir.
Ölüm anı, her insanı ürküten bir andır. Ancak bu, şehitler için bir vuslattır. Zira Peygamber Efendimiz: “Sizden biriniz, karınca ısırmasından ne kadar acı duyarsa şehit olan kimse de ölümden ancak o kadar acı duyar” buyuruyor. Şehitlerin ahiretteki durumları ile ilgili olarak da yine Peygamberimiz: “Hiç kimse Cennet’e girdikten sonra bütün dünyaya sahip olsa bile tekrar dünyaya dönmek istemez. Yalnız şehitler, gördükleri ikram ve kavuştukları nimetler sebebiyle dünyaya dönüp tekrar tekrar şehit olmayı arzu ederler” buyurmaktadır.
Gaziler de, şehitlik mertebesine ulaşmak için savaştığından onlar da şehit derecesindedir. Hatta Peygamberimiz (s.a.v): “Bir kimse Allah yolunda şehit olmayı canı gönülden isterse yatağında ölse dahi şehitler mertebesine ulaşır’’ buyurmaktadır.
İslam’da barış asıldır. Hiçbir sebep yok iken şehid olayım diye savaş yapılmaz. Nitekim Peygamberimiz bizlere “Düş-manla karşılaşmayı asla istemeyin, ancak karşılaştığınızda sabırlı olun” buyurmaktadır. Şairin şu mısrası da bu an-lamdadır: “Hazır ol cenge istersen sulh ü salah”
Ya ilahi! Vatanımızın birliğine, milletimizin kardeşliğine, istiklâlimizin sembolü bayrağımıza, bizi millet yapan mukaddes değerlerimize göz diken hainlere fırsat verme! Onlara kahhar ismi şerifinle muamele eyle!
Ey Allah’ım! Dinimizin, milletimizin bekasını sarsacak her türlü dâhili ve harici saldırılardan, fitne ve fesatlardan milletimizi, memleketimizi ve âlem-i İslam’ı muhafaza eyle!
Varlığımıza, canlarımıza, huzurumuza kast edenlere karşı milletçe yekvücut olmayı bizlere nasip eyle.
Allah’ım! Rabbimiz! Bu toprakları vatan kıldığımız günden bugüne kadar nasıl birlikte kardeşçe yaşadıysak bundan sonra da bu şekilde yaşamayı bizlere nasip eyle!

DUA


Ya ilahi, dileğimiz var senden
Bizi hüsranlara batan eyleme
Emanetin çıkmadıkça bedenden
Fitnenin postunda yatan eyleme

Hakikati ayan görsün gözümüz
Aşkın idrakine varsın özümüz
Doğrunun tellalı olsun sözümüz
Beyanına yalan katan eyleme


Kubbemizi mahrum etme hilâlden
Müezzinler ilham alsın Bilâl’den
Rızkımızı nasibeyle helalden
Bizi haram lokma yutan eyleme

Al bizden tefrika denen illeti
Daim muzaffer et verme zilleti
İstiklale aşık olan milleti
Esaret ağına çatan eyleme

Neslimize unutturma ırkını
Görsün iman ile küfrün farkını
Ata yadigarı, evi-barkını
Ezeli hasmına satan eyleme

Koru milletimin oğlu-kızını
Terakki yolunda artır hızını
İki günlük dünya için, özünü
Terk edip kenara atan eyleme

Her biri hikmetin ardında olsun
Yeni keşiflerin derdinde olsun
Horoz bile olsa yurdunda olsun
Elin çöplüğünde öten eyleme

Ya ilahi milletimi baş eyle
Dünyasını ukbasını hoş eyle
Sıddıklara nebilere eş eyle
Buhranlar içinde yiten eyleme


Bu haber 327 defa okunmuştur

:

:

:

: