Ne güzeldir yeninin heyecanı!

Yeni Yıl, Yeni İş, Yeni Aşk, Yeni Ev, Yeni Eşya! Öyle ama , eskisinden daha iyi olur genelde sevilen, sevindirilen yeniler!
Yeni Yıl, Yeni İş, Yeni Aşk, Yeni Ev, Yeni Eşya!
Öyle ama , eskisinden daha iyi olur genelde sevilen, sevindirilen yeniler!
2016 ya girerken, 2015 de eskiyen ama belki değişir, yenilenir, iyileşir diye not aldıklarımıza, yazdıklarımıza bir göz attım!

2016 NELER GETİRDİ, NELER GÖTÜRDÜ KKTC SİYASETİNDE?

2016 Ocak. Sağlık Bakanlığı,( Kimdi hatırlamıyorum galiba ama önemli mi sanki?) söz konusu tasarılar geçinceye kadar kamuda görev yapan sağlık çalışanlarına yönelik ikinci iş nedeniyle soruşturma açılmaması kararı aldı.

Başbakan ve Bakan herkesin gözünün içine baka baka (ELİT BİR ZÜMRENİN LEHİNE) yasaları ihlal etmeyi soruşturmayacaklarını beyan ederlerse, hukuk kimin için var, yasaların dişi kime geçer sorusuna kim cevap verecek! Not; Yüksek Denetçi Ombudsman açıkça böyle bir ifadenin suç oluşturduğunu duyurduğu halde hala bu Başbakan ve Bakanın uyguladığı yasayı hiçe sayma nasıl devam edebilir?
2017 Aynen devam, hatta iş daha da kritikleşti sağlık bakanlığı ve tabipler arasında!

2016 Ocak; Sn. Talat kendi ifadesi ile;

‘’İKNA OLABİLİRSEM YURTDIŞINDA YAŞAYAN VATANDAŞLARIN ANAYASAL HAKLARINDAN YARARLANMALARINI DEĞERLENDİREBİLİRİM’’

E ikna olması mı gerek Sayın Talat’ın, veya herhangi bir zevatın, yoksa yasaları mı uygulaması gerek, ne zamandan beri özellikle Anayasa kişisel değerlendirmelere göre hakedenlerin kullanımına sunuluyor? Aslında bu ifade KKTC de hala daha, neredeyse ihtilal yasaları yaklaşımının kabul gördüğünün de kanıtı mı?

2017; Bırakın artık siyasetteki ve CTP deki etkin yerini yeni neferlere devreden Sn Talat”ı, kimse ne soruyor ne sorguluyor elinde KKTC kimliği olan, ama gurbete düşmüşlerin en doğal en anayasal hakkını! Yurtdışında yaşayan KKTC vatandaşları ne kadar da biz, toplam sayımıza göre de değil, bize birkaç kişilik yer verin şü mecliste deseler de, koskoca yıl, geçmişteki yıllar gibi, inşallah, maşallah tan öte gitmedi!

2016 Ocak; ASRIN PROJESİ, BİR MATEMATİK BİLMECESİ!

Kim ne kadar harcadı ve ne kadarını geri ister? Kim kiminle ne anlaştı? 1 ton su kaç paraya mal olacak? Bu fiyat ne kadar uygun? Bu fiyata bu suya gerçekten birilerinin ihtiyacı var mı? Yok mu artıran?

2017; Eh işte, burda en azından bir ilerleme var! Boşgeçin neyin kime kaça mal olduğuna, çeşmelerden su akıyor! Hane kullanımı için, İçilebilen yerler de var mış, ama ben görmedim...

Suyun tonu da sudan ucuz, 6 TL civarında!

Tarım? Turizm? Hayvancılık? Üretim?

Azkalmış, biriki yıl daha o da akacakmış! Kaça? Günü gelince!

2016 Ocak; Elitizm Devleti KKTC, Kıbrıs’ta anlaşmaya giderek bu imtiyazları nasıl
elden çıkaracak? Siyasi Partiler bir anlaşma sonrası ellerinden tüm kamu imtiyazları alınınca kendilerini nasıl idame edecekler?

2017 Anlaşma konusu hala bilinmezliklerini koruyor, ama İktidar ortakları yukarıdaki prensiplerine sıkı sıkı bağlı olduklarının beyanlarını, HAYIR oyuna meyilli olduklarını vurgulayarak aşikar ediyorlar!

2016 Ocak; Bakan olarak temel görevleri ile söylevleri ters düşen Bakanlar, ne demek istiyorlar anlamak mümkün değil. Hükümet hem kamu reformu hem popülizmden yana, Bakanlar, uhdelerindeki işleri yapma kapasiteleri olmadığını söylerken, Meclisin geçirdiği yasalar yap-boz gibi!

Bir de hiç bir şeffaflık ve veya öngörülürlük kazanamayan toplumlararası görüşmeler var ama onlar KKTC’nin çözülmeyen kodlarına girmez. Onlar sadece gelmiş geçmiş Cumhurbaşkanlarımızın nefsi şahsına münhasır kodlardır. Zaten öyle de olmalıdır, yoksa nasıl olurda hem ilerleme kaydedilir, hem de bu ilerlemeler kayda geçirilmez, teyit edilmez!

2017 AYNEN DEVAM

2016 yılını da belliki aynı sorunlarla kapatıyoruz, hatta daha da yeniler eklendi!
Ben nacizane bu yukardaki belirsizlikleri çözemeden kapattım bu yılı da!
Ama 2017 yeni bir yıl!

Yeninin heyacanı bu kez bizi hüsrana uğratmasın temennisi ile!
Bu haber 244 defa okunmuştur

:

:

:

: