Ankara Moskova hattı daha da güçlenebilir

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov Ankara’da katıldığı bir etkinlikte silahlı saldırıya uğruyor ve hayatını kaybediyor.
Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov Ankara’da katıldığı bir etkinlikte silahlı saldırıya uğruyor ve hayatını kaybediyor.
Saldırıyı Mert Altıntaş isminde birisi gerçekleştiriyor.
Mert Altıntaş Ankara’da görev yapan bir çevik kuvvet polisi.
Öyle anlaşılıyor ki, Rus Büyükelçinin etkinlik için gittiği binaya bu yüzden elini kolunu sallayarak girebildi ve onlarca kişinin gözleri önünde insanlığı öldüren cinayeti işledi.
Bu cinayetin Suriye üzerinde zaman zaman gerilen ve son dönemlerde işbirliğine dönüşen Türkiye-Rusya ilişkilerinin çok boyutlu bir derinlik kazandığı şu günler de vuku bulmasında yatan maksatların olduğu çok açık.
Zira bu cinayet Moskova’da Rusya, Türkiye ve İran arasında yapılacak çok önemli bir zirvenin arifesinde ilişkileri bertaraf etmek üzere gerçekleştirilmiştir.
Bu saldırıyı kuvvetle muhtemel organize eden odaklar yeni bir Rusya-Türkiye gerginliği yaratmayı amaçladılar.
Dolayısıyle bu yalnızca Mert Altıntaş isimli çevik kuvvet polisinin aklına estiği, kafasına taktığı ve tasarlayarak bu cinayeti işlediği tarzında bir hadise değildi.
Ankara’da, Türkiye’nin Başkentinde gerçekleştirilen bu saldırının Uluslararası Politikadan bağımsız düşünülmesi de pek mümkün görünmüyor.
Üstelik Moskova zirvesi öncesi!
Katledilen Rus Büyükelçi Andrey Karlov’un Rus savaş uçağının düşürülmesi sonrası gerilen Türk-Rus ilişkilerinin normalleşmesine büyük katkılar koyan bir diplomat olduğu da düşünüldüğü zaman işlenen bu cinayetin arkasında bir üst akılın rol oynama olasılığı yüksek görünüyor.
Dikkat çekici bir başka hadise ise aynı zaman dilimi içerisinde Rusya’da yaşanıyor ve Rus Dışişleri Bakanlığında görevli bir üst düzey diplomat Moskova’daki evinde ölü bulunuyor.
Ankara’da işlenen ve Türk-Rus ilişkilerini hedef alan, dünyayı kaosa sürüklemeye yönelik planlanan, insanlığı öldüren bu cinayet ve akabinde Moskova’da evinde ölü bulunan Rus diplomatın nedeni bilinmeyen ölümü karşısında, terörizmin küresel boyutta ortak bir mücadele gerektirdiği gerçekliğini bir kez daha gözler önüne seriyor.
Peki başka neyi elzem kılıyor?
Türkiye’nin istihbarat ve emniyet unsurlarının gözden geçirilmesini de zorunlu kılıyor.
Nitekim Türkiye’nin Başkentinde, böylesi bir hadisenin yaşanması ve bir ülkenin temsilcisi pozisyonunda bulunan bir elçinin tasarlanmış bir cinayete kurban gitmesi bunu zaruri hale getiriyor.
Zira Türkiye’de görev icabı bulunan her elçi ve/veyahut diplomat mensubu olduğu ülkenin temsilcisidir ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin güvencesi altındadır.
Dolayısı ile ne olursa olsun Rus Büyükelçiliği kendi önlemini almasa da, burada yaşanan bir güvenlik zafiyeti söz konusudur.
Bu mutlaka irdelenecektir.
Ve/fakat görünen o ki, Rus Büyükelçiye Türkiye’nin taahhütleri arasında olan koruma ayrıcalığı sağlanamamıştır.
Kaldı ki Büyükelçiler ülkelerinin Devlet Başkanını temsil ederler.
Bütün bunlar uluslararası antlaşmalarla düzenlenmiş konulardır.
Öyle zannediyorum ki yaşanan bu elim hadisenin sonrasında Türkiye- Rusya ilişkilerinde beklenildiği ya da umulduğu gibi ilişkilerin seyrini olumsuz etkileyecek kötüye giden bir süreç başlamayacaktır.
Aksine çok yönlü ve derin diplomatik ilişkiler her iki ülkenin de kazanım sağlayacağı şekilde sürdürülecektir.
Nitekim gerek Türkiye’nin gerekse Rusya Federasyonunun yönetici pozisyonunda bulunan yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda kullanılan diplomasi dili bunu gösteriyor.
Bu haber 179 defa okunmuştur

:

:

:

: