Türkiye, Rusya, İran

Suriye de akan kanı durdurmak, ateş kes ve barışı sağlamak için bu üçlü anlaşmayı sağlayan Türkiye, Rusya ve İran’a iyi dikkat etmek gerekiyor.

Suriye de akan kanı durdurmak, ateş kes ve barışı sağlamak için bu üçlü anlaşmayı sağlayan Türkiye, Rusya ve İran’a iyi dikkat etmek gerekiyor. Bu son yıllarda sağlanan ve batıya karşı kazanılmış önemli bir siyasi kazanımdır, barış adına yapılmış olması en değerli olgudur.
Ortadoğuda ki savaşların müsebbibi maalesef batıdır, ABD Irak’a nükleer başlıklı silahlar vardır iddiası ile girdi, olmadığını açıkladı. Ancak bu savaş neticesinde milyonlarca günahsız insan öldü Irak yerle bir oldu ve hala daha savaş devam ediyor. Iraklı genç kızlar ABD de fuhuş sektöründe kullanılıyor, organ mafyaları türedi ve o insanlar kobay olarak kullanıldı. ABD ve İngiliz askerlerinin Iraklı sivil insanlara uyguladıkları insanlık dışı muameleler hala daha aklımız da.
Libya’yı ilk bombalayan Fransa, Kaddafi yok edildi ve Libya da istikrar kalmadı insanlar mağdur edilmiştir. Mısır da seçim ile iş başına gelen Mursi, askeri darbe ile görevden alındı ve darbeci komutan Sisi başa getirildi. Buna da neden olan yine batı, Türkiye’den korkuldu çünkü Mursi’nin siyasi ilişkileri Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan ile çok iyi idi.
Suriye’nin bu hale gelmesinin en büyük nedeni yine batı, üzülerek yazıyorum ki Suriye konusun da Türkiye de tuzağa düşürülmüştür. 2012 de ABD ve İngiltere Suriye’ye silahlı müdahaleye geçecekti ancak, Rusya “gelirseniz vururum” demişti ve operasyon iptal edildi. Bu defa da İŞİD projesini hayata geçirdiler ve bölgede terör hortladı.
Doğu bloku önemli ülkelerinden olan Türkiye, Rusya ve İran nüfus olarak 280 milyon önemli bir güç, AB ise 28 ülke 400 milyon nüfus. Barışı sağlamanın yolu doğru zeminde diyalogdur, bunun başarılacağına inancım çok büyüktür. Tam da bu önemli toplantı olacak, Türkiye Rusya Büyükelçi’si öldürülüyor, bunlar tesadüf değildir kirli eller devrede. Türkiye, Rusya arasında ki uçak krizi gibi. İkisinde de FETO bağı var bunu net olarak görebiliyoruz.
Batı veya doğu da ki kirli ellerden yeni terör saldırıları olabilir çünkü onlar barış ortamından değil çatışma ortamından besleniyor, çıkar sağlıyorlar.
Üç ülkenin anlaşması, diğer komşu ülkelere de güven sağlayacak ve barış için daha cesur adımlar atılacaktır, diye düşünüyorum. Batı da yaşayan halklar da bu barış ortamından istifade edecekler, kaç tane batılı genç IŞİD terör örgütüne katıldı en çok da Fransa’dan 7.000.
Dünya şunu görecek Doğu güçleri de etkin olabilmekte, yeniden bir dünya düzeni ile karşılaşacağız.
Bu haber 753 defa okunmuştur

:

:

:

: