Biraz korku iyidir insanı zinde tutar

Yarım asra ulaşan Kıbrıs meselesinde çok tarihi bir dönemece girildi.

Yarım asra ulaşan Kıbrıs meselesinde çok tarihi bir dönemece girildi. 12 Ocak’ta Cenevre’de yapılacak beşli zirvede dananın kuyruğu kopacak. Rum tarafının müzakere sürecini sulandırma gayretleri ve işi yokuşa süren tavırları son bulursa, yıllardır hasretle beklenen çözüm bile mümkün olabilir.
Peki olası bir çözümsüzlük ve masanın devrilmesinde ne yaşanacak? Hem AB’nin hem de Güney’in içini kemiren bu sorunun cevabı, müzakerenin seyri için de belirleyici rol oynuyor.
Bunu, BBC Türkçe’nin, Cumhurbaşkanı Akıncı ile yaptığı mülakatta sorduğu soruların renginden de anlıyoruz.
BBC muhabiri röportajın son bölümünde, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sizinle bir görüşme gerçekleştirdiği, eğer bir çözüm olmazsa Kuzey Kıbrıs'ın Türkiye topraklarına dahil edilebileceği yönünde bir öneri getirdiği, hatta sizin bunu Sayın Anastasiades'e ilettiğiniz söyleniyor. Böyle bir konuşma oldu mu?” diye sorarak, adeta Rumların ve AB’nin içini kemiren konuyu gündeme getiriyor.
Bu sorunun cevabı aslında bizce o kadar açık ki, Cumhurbaşkanı Akıncı da cevabında bunu dile getiriyor. KKTC bundan önce olduğu gibi yoluna ayrı bir devlet olarak devam eder. 700 bin küsur kilometrekare toprağı olan Türkiye’nin KKTC’nin toprağına ihtiyacı yok…
Ancak bu kuşku Güney’in içini kemirmeye devam ediyor.
Zaten “iki devlet tek millet”, ilkesini özümsemiş olan Kıbrıs Türk halkı olarak anavatanla etle tırnak gibi değil miyiz? Biz anatavana rağmen bir karar alır mıyız? Ya da anavatan Kıbrıs Türkü’nü göz ardına iten bir politika güdebilir mi? Bu soruların cevabı bizlerce zaten malum.
Ama Rumların içini kemiren bu korkunun müzakere masası için zararı olmaz. Varsın korkmaya devam etsinler. Madem ki böyle bir korkuları var, o zaman akıl almaz isteklerle masaya gelip, çözümü çıkmaza sokmasınlar. Mont Pelerin’de düştükleri yanlışlardan ders alsınlar.
Kıbrıs Türkü ve Ankara’nın çözüm için attığı her adıma, Güney “bir taviz daha kopardık” mantığıyla yaklaşırlarsa, çözüm masası şimdiden devrilmiş demektir.
Korku bazen iyidir, insana zinde tutar. Madem KKTC’nin anavatanla tek devlet haline gelmesinden korkuyorlar, Rum tarafı aklını başına devşirsin.
Garantilerden, Türk askerinin adadaki varlığına ve dönüşümlü başkanlığa kadar çözümü tıkayan tavırlarından bir an önce vazgeçsinler…



Bu haber 262 defa okunmuştur

:

:

:

: