İhanet ajandası gibi…

KKTC 2016’nın son günlerinde yine bir skandalla sarsıldı.
KKTC 2016’nın son günlerinde yine bir skandalla sarsıldı. Kıbrıs Türk toplumu olarak Cenevre’ye doğru tarihi bir yolculuğa hazırlanırken, adeta içimizden hançerlendik. Görevi öğretmenlerin hak ve hukukunu savunmak, eğitim faaliyetleriyle ilgili görüş bildirmek olan sendika, 2017 için hazırladığı güya bir ajandayla KKTC’nin kurucu değerlerine öyle bir saldırıda bulundu ki “Bu kadar da olmaz” dedirtti. Öfke o kadar büyüdü ki, üyesi bulunduğu öğretmenlerin bile bir çoğu imza toplayarak dağıtılan ajandaları geri iade etti. Bu sözleri içine, yüreğine sindiremedi.

Ajanda da ne mi yazıyordu? “12 Haziran 1958’de İngiliz provokasyonuna gelen Kıbrıslı Türkler, Kördemen Köylüsü 9 tane Kıbrıslı Rum’u vahşice öldürdü…” diyordu bir sayfada. Hemen altında bir de kitaba atıfta bulunarak, adeta “o kitabı okuyun, bilinçlenin” tavsiyesinde bulunuyordu sendika… 22 Nisan 1962’de “iki Türk avukatın TMT tarafından öldürüldüğü” yazıyordu bir diğer sayfada. “22 Ekim 1957’de Rauf Denktaş, İngiliz Sömürge Savcılığı’ndan Kıbrıs Türk Kurumları Federasyonu Başkanlığı’na getirildi, 47 yıllık hanedanlık başladı” deniyordu hemen birkaç sayfa sonra…

Örnekleri daha fazla uzatmak yersiz. Ajandanın her satırında Kıbrıs Türkü’ne öyle bir nefret, kurucu değerlere öyle ağır hakaretler var ki insanın okurken içi acıyor.
Adında Türk ifadesi olan sendikanın tezleri öylesine Rum tezleriyle örtüşüyor ki, insan “Rumların masada tezlerini anlatmasına gerek yok, içimizde onların tezlerini yeteri kadar seslendiren var” dedirtiyor, adeta Rumların ekmeğine yağ sürüyordu...
İlk anda inanmak istemediğim, “Ada TV’deki Editörden” programında “bir işgüzarın işi, sendikayla ilgisi olamaz” yorumlarında bulunduğum ifadeler, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası tarafından da sahiplenildi. Sendika, “Ajandada eksik var, yanlış yok” diyerek adeta skandala tuz biber ekti.

Biz ne zaman bu hale geldik. Kurucu değerlere, anavatana, bu düşmanca tutum, ne zaman böyle büyüdü, serpildi, yeşerdi? Yaklaşan Cenevre görüşmelerinde birlik olması gereken Kıbrıs Türkü, şimdi değilse ne zaman tek yürek olacak.

Bu soruları şüphesiz siz de benim kadar soruyorsunuz. Şimdi sendikanın ajandasına bir tarih daha koymak lazım belki de… “29 Aralık 2016... Kıbrıs Türkleri, Cenevre’de tarihi görüşmelere hazırlanırken, içinden bir sendikanın hazırladığı sözde ajanda, 50 yıllık mücadelede şehit olanların ruhunu sızlattı…”


Bu haber 356 defa okunmuştur

:

:

:

: