Güle güle 2016

Giden her yılın arkasından, iyi bir yıl olmadı gelecek yılın daha iyi bir yıl olma temennisi ile kelimeler sıralanır gider. 2016 yılına çok gelişmeler sığdırıldı, olumlu veya olumsuz.
Giden her yılın arkasından, iyi bir yıl olmadı gelecek yılın daha iyi bir yıl olma temennisi ile kelimeler sıralanır gider. 2016 yılına çok gelişmeler sığdırıldı, olumlu veya olumsuz.
Damgasını vuran Asrın Projesi Türkiye’den, KKTC’ye borular ile getirilen içme değerinde ki su oldu, bu KKTC de en hayati proje olarak tarihe geçti. Bu su projesinin imzalamasın da ki gecikme ve ayak sürüme, CTP-UBP hükümetinin bozulmasına neden oldu. Böylece de UBP-DP hükümeti kuruldu. Siyasi anlamda çok ciddi bir değişim oldu, yeniden hükümetin kurulması ki hiç de imkan verilmiyordu.
Kıbrıs sorununa çözüm aramak için yürütülen müzakereler de inişli çıkışlı gelişmeler oldu bazı zamanlarda taraflar gerildi, bazen de müzakereler yolunda gitti gibi göründü. Mont Pelerin de müzakereler çöktü Türk tarafı, Rum tarafını maksimalist olmak ile suçladı. 1 Aralık günü iki lider yemekte buluştu ve yeni bir başlangıç için anlaşmaya vardılar.
Eylemlerde yine sendikalar her yıl olduğu gibi gündemi meşgul etti, katılırız veya katılmayız beşinci güç gibi gündem yaratıyorlar.
Hükümet partilerinde, parti içi sakinlik hüküm sürdü, ancak muhalefet patilerinde CTP yeni genç bir başkanı göreve getirdi. TDP bölündü, TKP yeniden doğdu. HP ses getirerek siyasi sahnede yerini aldı, daha da küçük partiler siyasi sahnede.
KKTC Meclisi siyasi çalkantılar olmakla beraber olumlu çalışmalara imza koydu, bazı oturumlarda hükümete ana muhalefet de destek oldu, bu birlikteliği kutlarım.
Cumhurbaşkanı Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için müzakereleri 2016’dan sonraya taşımam demişti, çözüm bulunamadı müzakereye son da verilmedi, boş umutlar 2017 ye kaldı. Israrla boş diyorum çünkü iki taraf temel konularda çok farklı konuşuyorlar, bu anlamda çözüm süreci yine çökecek.
Cenevre de üç gün sürmesi planlanan müzakere başlayamayabilir de, iki tarafın farklı düşüncelerinden dolayı, bu da Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğünün devamı ve Türk askerinin Kıbrıs da ki varlığı. Bu görüş farklılığı ciddi bir kaosa neden olabilir ve müzakereler başlamadan son bulabilir, bu kadar ciddi kritik bir arifedeyiz.
Cumhurbaşkanı Akıncı’nın 2016 hedefi gerçekleşmedi, müzakereler 2017 sarktı. Sn. Akıncı masadan kalkmamalı, kalkacak birisi varsa o da Anastasiadis olmalı. Akıncı KKTC halkının haklarını Türkiye ile birlikte en etkin bir şekilde savunmalı.
Tüm halkımıza 2017 yılının hayırlı olmasını diliyorum, yollarda trafiğe dikkat edilmesini rica ediyorum.
Bu haber 248 defa okunmuştur

:

:

:

: