Yeniden soğuk savaş dönemi ve Kıbrıs...

1990'ların başında sona eren soğuk savaş dönemi yeniden hortladı. Dünyanın iki süper gücü arasındaki bilek güreşi, dün karşılıklı meydan okumaya kadar vardı.
1990'ların başında sona eren soğuk savaş dönemi yeniden hortladı. Dünyanın iki süper gücü arasındaki bilek güreşi, dün karşılıklı meydan okumaya kadar vardı.
ABD Başkanlık sisteminde görevini devretmek için gün saydığı gerekçesiyle 'Topal Ördek' olarak anılan Obama, Trump'ın başkanlığını beklemeden Rusya'ya karşı çok radikal kararları uygulamaya başladı.
İlk etapta, Başkanlık seçimine müdahale etmekle suçladığı 35 Rus diplomatı sınır dışı eden Obama, 'Bu eylem Rusya'ya verdiğimiz tepkinin tamamı değil. Bazı eylemlerimize de kamuya açıklayamayacağımız bir şekilde, belirlediğimiz zaman ve yerde devam edeceğiz' diyerek, soğuk savaşı resmen başlattı.
Üstelik ABD yönetimi, tüm müttefiklerini de bu savaşta yanında olmaya çağırıyordu.
Nitekim Rusya'nın cevabı da gecikmedi. Dün bu yazıyı yazdığım saatlerde Rusya da 35 ABD'li diplomatı sınır dışı ederek, misilleme yapmaya hazırlanıyordu.
Her iki ülkenin diplomatları ABD-Rusya ilişkilerinde son 40 yılın en kötü dönemi olduğunu itiraf etmekten kaçınmıyor.
Bu bağlamda Ortadoğu'daki Türkiye-Rusya yakınlaşması da şüphesiz ABD'nin en büyük endişe kaynağı...
Zira PKK'nın Suriye ve Irak'taki uzantısı PYD'ye destek veren ve Kürt koridorunun açılması için dolaylı olarak gayret gösteren ABD, Türkiye'nin Rusya ile anlaşarak bunu engellemesi karşısında ilk raundu kaybetti.
Bölgedeki inisiyatif, Türkiye ve Rusya'nın ilan ettiği ateşkes ile iki ülkenin eline geçti.
Bunun neticesinde etkinliği artan Anavatan, bölgedeki enerjinin Avrupa'ya ulaşmasında da söz sahibi olacak.
Kıbrıs'a gelecek olursak, bu enerji koridorunun geçişinde yer alacağı için çok daha önemli bir konuma gelecek.
Bölgedeki inisiyatifi ele geçiren Rusya'nın, Türkiye'nin kırmızı çizgilerini gözeten politikalar gözetmesi Kıbrıs meselesinde de gündeme gelecektir.
Yeni dengelerde ABD'ye karşı Türkiye'yi yanına çekmeye çalışan Rusya'nın başta Kıbrıs olmak üzere Anavatan'ın hassasiyetlerini dikkate alması kaçınılmazdır.
Görünen o ki, 2017'de Ortadoğu ve bizim de içinde bulunduğumuz bölge, ABD-Rusya geriliminin merkez üssü olacak. Soğuk Savaşın dumanı Ortadoğu'nun gözlerini yakacak.
Kıbrıs'ın dünya sahnesindeki geleceğinde de bu savaşın gidişatı önemli izler bırakacak.
Cenevre'de 9-12 Ocak tarihleri arasında yapılacak Kıbrıs müzakerelerinde olmak için hem Rusya'nın, hem de ABD'nin açıklama üstüne açıklama yapması da bu yüzden zaten...
Yine de tüm kanlı tahminlere rağmen 2017'nin silahların sustuğu barış dolu bir yıl olması dileğiyle...
İyi seneler...
Bu haber 274 defa okunmuştur

:

:

:

: