İki yanlış, bir doğru etmez…

Tam da terör saldırılarıyla canı burnunda olduğu sırada anavatana sosyal medyada hakarete varan ağır sözler sarfeden modacı Barbaros Şansal, KKTC’den önceki akşam apar topar sınır dışı edildi.
Tam da terör saldırılarıyla canı burnunda olduğu sırada anavatana sosyal medyada hakarete varan ağır sözler sarfeden modacı Barbaros Şansal, KKTC’den önceki akşam apar topar sınır dışı edildi. Görünürdeki gerekçe iki yıl önce Ercan’da uyuşturucuyla yakalanıp bir ay hapis cezası almasıydı. Belli ki konuyla ilgili hükümetin tüm üyeleri de bilgi sahibi değildi.
Nitekim Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, ihraç kararını Bakanlar Kurulu’nun almadığını, olayı kendisinin de televizyondan öğrendiğini söyledi.
Kulislerden edinilen bilgiye göre ise Barbaros Şansal’ın İstanbul’da yeni yılı kana bulayan terör saldırısının ardından yaptığı paylaşım, Türkiye’nin büyük tepkisini çekmiş, talep Ankara’dan gelmişti. Nitekim dün haber bültenleri Atatürk Havalimanı’na iner inmez gözaltına alınan Şansal’ın 'Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama' ile 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama' suçlarından savcılığa sevk edileceğini yazıyordu.
Buraya kadar normal mecrasında seyreden olaylar, Atatürk Havalimanı’nda kontrolden çıktı. Kendisini yargının yerine koyan üç beş kişi, yaptığı davranışla bir ülkeye yapılabilecek en büyük kötülüğü yaptı. Ortaya çıkan manzara Türkiye’yi hukuk devleti normlarından uzak, aciz bir devlet gibi gösterilmesine yol açtı. Barbaros Şansal’ın söylemleri her ne kadar yanlışsa, Atatürk Havalimanı’nda devletin koruması altındayken uğradığı saldırı da sonuna kadar yanlıştı.
Şüphesiz iki yanlıştan bir doğru çıkmaz. Yaratılan hava en çok Türkiye’yi zor duruma soktu. Terör bataklığında bin bir türlü belayla boğuşmak zorunda kalan Anavatan, yaratılmak istenen algı mühendisliğiyle adeta hukuk dışında gösterilmeye çabalandı.
Linç kültürünün yaygınlaştığı yerde hukuktan söz edilemez. İster yolcu ister çalışan olsun, polisin elindeki bir zanlıya bu şekilde müdahale eden de elbette cezasını çekecektir. Nitekim olaya karışanlarla ilgili soruşturma başlatıldığı da açıklandı.
Demokrasilerde herkesin uyması gereken yasalar vardır. Bu yasalar hem Barbaros Şansal’ı, hem de ona saldıran o grubu bağlar. Kimse kendini yasaların üstünde göremez. İfade hürriyeti de kimseye hakaret özgürlüğü vermez. Hepimiz önce bu temel değerlerin altına imza atmalıyız…
Bu haber 426 defa okunmuştur

:

:

:

: