Cenevre de sonuç almak çok zor

Kıbrıs müzakereleri 9, 10, 11 Ocakta Cenevre de devam edecek bu son günlerde iki tarafın da Türk ve Rum taraflarının açıklamalarına baktığımız zaman sonuç almanın çok zor olduğunu görüyoruz.


Kıbrıs müzakereleri 9, 10, 11 Ocakta Cenevre de devam edecek bu son günlerde iki tarafın da Türk ve Rum taraflarının açıklamalarına baktığımız zaman sonuç almanın çok zor olduğunu görüyoruz. Çok detaya girmek istemiyorum Cumhurbaşkanı Sn. Akıncı, zaten detayları açıkladı, ilginç olan Rum başkan Anastasiadisin Kıbrıs cumhuriyetini de temsil edeceğini söylemiş olmasıdır, yani iki şapkalı gibi gidiyor. Bugün Rum tarafında o zaman bu toplantı beşli değil altılı oluyor diye de malay ettiler Anastasiadis ile.
Türkiye cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan’ı kutluyorum KKTC meclisin de bulunan tüm siyasi parti yetkilileri ile Cenevre öncesi görüştü, bu birlik göstergesidir, dava birdir.
BM Kıbrıs özel temsilcisi Eide dün bir açıklama yaparak “eğer sorunun çözümü Kıbrıslı liderlere kalmış olsaydı çözülürdü” dedi. Bu ne kadar akılsızca bir açıklama, be adam senin misyonun bu mu? Neye dayanarak bu şekilde konuşabiliyorsun. Ben şunu bekliyorum bu yıl EİDE Kıbrıs masasından alınsın çünkü bu sorunu kişiselleştirmeye çalıştı bu açıklama ile.
Pazar akşamı Akıncı Anastasiadis görüşecek çünkü anlaşılmayan 7-8 konu var, bu konular zaten Kıbrıs sorununun özüdür. Hala daha anlaşamadılar bu konularda, ancak 11 Ocak günü iki taraf da karşılıklı harita sunacakla, Anastasiadis bu oranlar %28,5 ile %29,2 arasın da olmalıdır diye açıkladı. Bu sağlandıktan sonra tek konu olarak beşli toplantıya gidebiliriz, orada da yalınızca güvenlik ve garantiler konuşulacak diyor Anastasiadis, ancak Akıncı öyle söylemiyor anlaşılamayan konuları da beşli toplantıda görüşeceğiz garantörler ile birlikte.
BM yine bir açıklama yaptı, çoklu toplantıda garantör ülke liderleri bir sonuca ulaşmayabilir, bu süreç durdurulabilir ancak bunun çökme anlamına gelmeyeceği de açıktır, görüşmeleri uzmanlar sürdürecektir. Bu toplantı 6 ay sonra da olabilir 5 yıl sonra da olabilir umut her zaman olacaktır.
Mont pelerin zirvesin de yazdığımız gibi değerli okurlar, süreç çökecektir eğer KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı müdahale etmemiş olsaydı o günden süreç çökmüştü. Cenevre de sonuç çıkmaz ancak ötelenecek, bizim bunu kabul etmememiz gerekir.

Bu haber 747 defa okunmuştur

:

:

:

: