Erdoğan’ın Kıbrıs vizyonunu göremiyorlar

Kıbrıs’ın geleceğini belirleyecek tarihi müzakere masası bugün Cenevre’de kuruldu. 25 kişilik bir heyetle dün Cenevre’ye ulaşan Cumhurbaşkanı Akıncı, Ercan’da “Kıbrıs Türkü’nün istediği, siyasi eşitlik ve güvencedir” diyerek, müzakerelerin bizim için önemli olan ana hattını çizdi.
Kıbrıs’ın geleceğini belirleyecek tarihi müzakere masası bugün Cenevre’de kuruldu. 25 kişilik bir heyetle dün Cenevre’ye ulaşan Cumhurbaşkanı Akıncı, Ercan’da “Kıbrıs Türkü’nün istediği, siyasi eşitlik ve güvencedir” diyerek, müzakerelerin bizim için önemli olan ana hattını çizdi.
“Ne Güney’e yama oluruz, ne Türkiye’ye vilayet” diyerek, içerideki tartışmalara da noktayı koymak istedi ama spekülasyonlar dinmiyor.
Kıbrıs’ta kimilerine göre, Türkiye müzakerelerde başarı sağlanmasını istemiyor. Kıbrıslı Türklerle Rumların anlaşmasına karşı çıkıyorlar. Onlara göre, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan Cenevre’ye gidecek, müzakerelerde çözümü önleyecek. Çünkü onlara göre Erdoğan, Kıbrıs’ı 82’nci vilayet olarak Türkiye’ye bağlamak istiyor. Kıbrıs’ı Türkiye’nin arka bahçesi haline getirmek istiyor.
Bu küçük bir vizyondur. Bu küçük vizyon, Erdoğan’ı hiç anlayamamak, duvarın önünü görmek, arkasında olup bitenin farkına varamamaktır.
Erdoğan nasıl dünya lideri oldu? Başkalarının göremediği, başkalarının farkına varamadığı gerçeklerin daha ilerisini görerek oldu. Bunu dünya bile takdir etti. Ama KKTC’de bazı çevreler, bunu hala göremiyor.
Dünya’nın büyük devletleri nasıl 50 sene sonra, 100 sene sonrasını planlıyorsa Erdoğan da şu anda 2023’ün, 2053’ün, 2073’ün planlarını yapıyor. Akan suyun önüne geçmiyor, o suyun akışından faydalanarak geleceği şekillendiriyor.
Şüphesiz Kıbrıs Türkü müzakere masasında, eşit haklarını, güvencesini sağlamak zorunda. Ama dünya bundan ürküyor. “Türk askeri buradan geçip, Rum tarafını mı alacak” diye düşünüyor. Ya da Rumlara tehdit olacağını ifade ediyor.
Ama Türkiye’ye ye göre kimse kimsenin malına dokunamaz. Müzakerelerde de mala karşı tazminat verilecek zaten, bu kabul ediliyor. İki halkın eşitliği vardır. Bunu da kabul ediyoruz. Peki mesele nedir?
Tayyip Erdoğan’ın gördüğü, diğerlerinin göremediği nedir?
Erdoğan’ın bakış açısına göre, Kıbrıs’ta bırakın Türk askerinin Rum tarafına geçmesini, olası bir anlaşma halinde her iki taraf için de “win win” yani “kazan kazan” olur. İki taraf da buradan büyük menfaat sağlar.
Ama aynı zamanda bunun menfaatini görecek olan bütün Ortadoğu’dur. Şu an büyük bir kaos ve savaşın hüküm sürdüğü Ortadoğu’da Kıbrıs’ta olası bir çözüm, bölgeye adeta hayati bir nefes verecektir.
Kıbrıs’ta elde edilecek bir neticeden öncelikle bütün Ortadoğu, daha sonra dünya kazançlı çıkacaktır.
Tayyip Erdoğan’ın vizyonu budur.
Yok efendim “Kuzey Kıbrıs’ı alacak, Türkiye’ye vilayet yapacak, Türk askeri Rum tarafına saldıracak” lakırdıları gülünçtür. Erdoğan’ın vizyonu anlayamamaktır.
O vizyonu anlayabilmek için Türkiye’ye bakmak gerekir.
2002’den beri ne yapıldığına bakmak gerekir.
Bir liderin gideceği yolu anlamak için, geldiği yola bakmak lazım.
Yarın Erdoğan’ın vizyonunun ne olduğunu, Kıbrıs için ne öngördüğünü anlatacağım…
Bu haber 336 defa okunmuştur

:

:

:

: