Liderler ve ekipler Cenevre’de

KKTC cumhurbaşkanı Sayın Akıncı giderayak bombayı patlattı, anlaşabilmek zor dedi aslında, tabi ki anlayana.

KKTC cumhurbaşkanı Sayın Akıncı giderayak bombayı patlattı, anlaşabilmek zor dedi aslında, tabi ki anlayana.
Garantörlük, siyasi eşitlik, Kıbrıs Türk halkının güvenliği konusu, yalınızca bu üç tanesi Kıbrıs sorununun zaten temelidir. Bunlarda anlaşma olmadığı için mi Cenevre’ye gidiliyor, başkan her konunun orada çözüleceği konusunda da emin olmadığını açıkladı. Daha önce de bir çok konuda anlaştık 7-8 konu kaldı onlarda daha anlaşamadık diye açıklamaları var, ancak müzakereci sayın Nami çok az konu kaldı, anlaştık sayılır diye açıklama yaptı geçtiğimiz haftalar da.
En önemli açıklamalarının başında “eğer anlaşamazsak KKTC yoluna devam eder” bu cümle çok önemli değerli okurlar. Bunu özellikle Cenevre’ye giderken açıklamış olmasının anlamı çok büyüktür, Rum başkan Anastasiadis’e tehdit mi bu açıklama, Rum tarafı bunu nasıl okuyacak.
Resmi açıklama olmaması ile birlikte Türkiye cumhurbaşkanı sayın Erdoğan Cenevre’ye gitmeyeceği söyleniyor, garantör İngiltere başbakanı da üç günlük görüşme maratonunun sonucuna göre karar vereceğini açıkladı. Yunanistan cumhurbaşkanı birkaç hafta önce katılmamaları gerektiğini açıkladı, uzun lafın kısası garantör ülkelerin liderleri katılmayacak gibi bir hava var.
BM iki açıklama yaptı beşli toplantı durdurulabilir bu çöktü anlamına gelmemeli, daha sonraki bir tarihe ertelenebilir, ancak bu arada uzmanlar garantiler konusunu görüşmeye devam edecek. EİDE de eğer bu Kıbrıs sorunu Kıbrıs’lılara kalmış olsaydı çoktan çözülürdü, bir tehdit de o yaptı.
Rum tarafı da ısrarla garantörlük devam edemez hiçbir Türk askeri ada da kalamaz diyor, o zaman görüntü olumsuz. Yeni gelmiş BM sekreteri bir başarısızlığı göze alır mı, kendisinin üzerinde çalışmadığı bir sorun da. Daha adam yeni görev aldı başarısız olmayı göze almaz daha müdahil olacağı çok konu var ve önünde de beş yıl, hayalci olmayalım.
Ben gerçekte konuşulanlar üzerinden yorum yapmayı daha uygun buluyorum, bu doğrultuda 11 ocak günü taraflar haritayı sunamayacak diye düşünüyorum. Harita da sunulmaz ise beşli toplantının olması riske girer, birkaç gün içerisin de belli olur iki halkın da hayrına olması dileklerimiz ile.

Bu haber 690 defa okunmuştur

:

:

:

: