Cenevre’de sonuç çıkmadı

Cenevre de sonuç çıkmadı en azından yazıyı hazırlayana kadar, ancak yeni BM Genel Sekreteri Antonio Guterres açıklaması ile sonuç alıcı bir toplantı olmadı dedi.
Cenevre de sonuç çıkmadı en azından yazıyı hazırlayana kadar, ancak yeni BM Genel Sekreteri Antonio Guterres açıklaması ile sonuç alıcı bir toplantı olmadı dedi. Önümüzde daha zaman var, görüşülmesi gereken ve uzlaşılmamış çok konu var. İki lideri de kutluyorum çözüme istekli duruyor ve çalışıyorlar, yirmi ay gibi bir zaman da çok ilerleme sağladılar. Elimizde ajandamız yoktur, yani değerli okurlar tarih ve takvim olmayacak, tam da Anastasiadis’in istediği gibi ucu açık görüşmeler.
Çok ilginç bir vurgu yaptı, OSCAR ödülü hep sanatçılara mı verilecektir, yanımda iki lider var ki onlara verilebilir. Bu sorunu çözmek çok önemli, ben açıkçası üzüldüm çünkü OSCAR ödülü sanatçılara verilir bizim liderleri BM GS tiyatro sanatçısı mı gördü, yoksa yaptıkları görüşmelerin bir tiyatro sahnesinden ibaret mi? Diye görüyor.
Liderler iki gün görüştüler, mülkiyet ve yönetim güç paylaşımı başlığında ve anlaşamadılar. Üçüncü gün ise toprak görüşmek için girdiler ve önceden planladıkları gibi karşılıklı haritaları BM’ye sundular. EİDE teslim aldı beş kişi görmüş ve kasaya kilitlediler, bu gün sabah Anastasiadis bir twit attı ve Türk tarafının sunduğu harita ve Güzelyurt’un olmaması Rum tarafını tatmin etmiyor dedi.
KKTC hükümeti haritanın sunulmasının yanlış olduğunu söylediği halde harita sunuldu, tarih bunu yargılayacaktır. KKTC halkını bu harita olayı rahatsız etmiştir. Çünkü yaklaşık 50-60 bin Türk yerinden kalkacaktır, artık köyler de belli olmuştur, gelinde burada sosyolojik-ekonomi yaratın, bundan sonra ciddi bir travma oluştu bile.
Cenevre görüşmeleri devam ediyor, yazıyı hazırladığımız anda, müzakerelerin uzayacağa benziyor. Türkiye başbakanı Cenevre’ye gitmiyor, yunan dışişleri bakanının da müzakereleri 23 Ocak gününe ertelemek istemesi de, diğer garantör ülkeler tarafından ret edildi.
Yunan dışişleri bakanı Kocas, Türk askeri tamamı ile ada dan ayrılacak ve bunun için bir komisyon kurulacak asker ve silahların kaydı tutulacak, ondan sonra da sıra ile ayrılacaklar.
Kocas, havada uçuyor onamı soracağız Türk askerinin buradan ayrılmasını hala daha 1963-1974 yılları arasında Kıbrıs Türk’lerini katlettiğinizi unutmadık, size güvenmiyoruz.
Bir gerçek varsa, gerçek anlamda Cenevre’de ciddi müzakereler oluyor. Türkiye ciddi bir kıskaç altında, KKTC halkının geleceği ise risk altında, ben ilgili taraflara kolaylıklar diliyorum. Tarih hata yapanları affetmez!!!!!!!!!!!!!!!!
Bu haber 506 defa okunmuştur

:

:

:

: