Cenevre renklerimizi belli etti!

Kıbrısta kimler anlaşma ister veya kimler karşı değerlendirelim mi birlikte? Bu Cenevre icadı birkaç gün arada iyi bir fikir olabilir.
Kıbrısta kimler anlaşma ister veya kimler karşı değerlendirelim mi birlikte?
Bu Cenevre icadı birkaç gün arada iyi bir fikir olabilir.
Artık araştırmalar ve değerlendirmelerde kısmen gerçeklik ve yüzeysel kalitatif netice verse de hiç de göz ardı edilemeyen yeni bir yöntem var
Bu yeni tür araştırmanın örneklemeleri insanların kendi sosyal medya hesaplarında yaptıkları yorum ve değerlendirmeler.
Özellikle Mont Peleren 1 ve 2 de ve Cenevre’deki görüşmeler süresinde bakın Kıbrısta , KKTC de, ve yurtdışında yaşayanlar yorum ve yaklaşımları ile nasıl 3+1 temel görünür guruba dağılıyorlar.
HER NE KADARDA BAZILARI KIBRISTA BARIŞ VE ANLAŞMADAN YANAYIZ (ama) deselerde yine de bu barış ve anlaşma için sundukları öneri, talep ve fikirleri,
VEYA ANLAŞMA ENGELLENEMEZ (ama) deseler de, yorum, yaklaşım, koşul vesairelerine bakarak bu 3 grubu şekillendirdik.
1. AGNOSTİKLER, Çözüme hayır, uzlaşmaya hayır, tarihi gerçeklere hayır, uluslarası anlaşmalara, hukuğa, entegrasyona, bireysel haklara hayır hayır hayır! KKTC sonsuza kadar sürsün! Bu günkü Kıbrıs Türk halkının sıkıntıları, yalnızlığı, hukuğa, demokrasiye aykırı yaşam şekli devam etsin. %12 kadar ve UBPnin sağında ve içinde olan en eski ve en yeni vatandaşların bir kısmından oluşan bir ‘kardeşlik’

2. OPORTUNİSTLER; Anlaşma olsun ama bana bireysel sıkıntı yaratmasın, tuttuğum malı mülkü , avanta işleri, yolsuz yollu gelirlerimi azaltmasın hatta daha da ek gelirler, avantalar getirsin. Hakettiği etmediği defakto durum nimetleri sakın ha helal görmesin, bana dokunmayan yılan bin yaşasın, beni hem sömürenler hem semirenlerle birlikte mutlu mesut, helal haram, kanuni ve kanun dışı izdvacım devam etsin.% 50, UBP, DP, CTP ye oy verenlerin bir kısmı ve rengini sık değişteren veya belli etmeyenlerden oluşan statüko sevdalıları.


3. ROZBURJUALAR; Kıbrısta ne isterse olsun önemli değil ama biz barış yanlısı duralım, söylem ve eylemlerde ilerici, uzlaşmacı, barış köftelerini satalım, idare edelim. KKTC nin bize yarattığı maddi manevi sosyal statükoyu cebimizde tutarak, AB ci, Federal Kıbrısçı, Güney ile geçimli bir görünüm ve algılama ile ağlar gibi yaparak emziği kaybetmeyelim. CTP, TDP, BKP’gillerin bir kısmı.
Her ne kadar da biribirlerinden ayrı gayrı dursalar, farklı yazıp çizselerde yukardaki 3 gurubun da çok geniş yelpazede ortak yanları çok;
• Hiçbir fikri, tezi veya antitezi sonuna kadar savunmazlar. Kıbrıs a ve Kıbrıs Türküne etkisini, faydasını,zararını sorgulamazlar. Kuzeyden (Ankara), Güneyden(GKRY), Batıdan(AB), Doğudan (Mekke) gelen rüzgar ve akıntılarla beslenirler, sürüklenirler.
• Dünün gerçek ve gerekçelerini araştırmazlar, soruşturmazlar öğrenmezler, yarını sorgulamazlar.
• Hepsi varlıklarını 1960 lardan beri topluma zarar verme pahasına yasaları reddetmeye ve ihlal etmeye borçludurlar.Tümü maddi, sosyal ve statüko olarak 1974 sonrası ürünleri ile beslenirler, gelişirler.
BİR DE +1 GURUP VAR DEDİM YA, ASLINDA ONLARIN ADI YOK!
Onların hükmü yok! Onların değeri de yok! Doğruları kovaladıkları ve savundukları için ne İsa ne Musa onlardan hoşnut değil!
Dokuz köyden kovulurlar, afaroz edilirler. Kral’a çıplaksın sen dedikleri için divandan ihrac edilirler!
Kıbrıs sorununun gerçek sebeplerini, 55leri, 60 ve 63leri sorguladıkları,74ü 2010ları değerlendirdikleri ve bu yılların yarattığı çıkmazlara çözüm önerileri dile getirdikleri için vede araştırdıkları, anlattıkları gerçek ve bilimsel olgular ile yukardaki 3 gurubun varlık sebeplerine tehdittirler!
İLK 3 GURUP ÖNDE GELENLERİ,
Kıbrıs’ta yaşamlarını, sloganlar, devizler, bağlılık yeminleri, ganimetler, biyadlar, avantalar, kapalı ve özel ihaleler, kara, kurşuni, kırmızı gelirler ile kazanarak Kıbrıs’ın küzeyini kendi kurtarılmış bölgelerine çevirerek azami hükümranlığın nimetlerini nesillerine taşıyorlar! Zirvelerde örgütlenenler, geriye kalan kırıntıları da etraflarındakilerin oy karşılığı yağmalamalarına göz yumarlar.
Eeee, her çalışmanın bir sebebi ve çıktısı olması lazım!
Görünen o ki 1974 nimetlerini paylaşma şekline birbirlerine muhalif duran, ama bir ton ortak yanı olanlar 50 yıldır çözümsüzlüğü sürdürmede de paydaş gibi davranıyorlar!
Gelen giden, sol, sağ lider, parti, görüşmeci ve uzmanlar bundan dolayı bir arpa boyu ileriye gidemediler!
Bunlardan farklı olan +1 gurubun da zaten adı yok!
N’OLACAK BU KIBRIS MESELESİ?


Bu haber 406 defa okunmuştur

:

:

:

: