Denktaş’ı yattığı yerde rahat bırakın Sayın Akıncı

Sayın Akıncı eğer Denktaş’ın çizgisine gelmişseniz sizi ellerinizden ve gözlerinizden öpeceğim, sizin yolunuz da mücadele vereceğim.

Sayın Akıncı eğer Denktaş’ın çizgisine gelmişseniz sizi ellerinizden ve gözlerinizden öpeceğim, sizin yolunuz da mücadele vereceğim.
Belki biraz ağır oldu başlık, ancak böyle olması da şarttı. Ben bizzat bu %29 + toprak teklifini belki on kez konuştum Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş ile, yattığı yer nur olsun ışıklar içerisinde uyusun bizi devlet sahibi yaptı.
29 mart 1986 yılın da New York da yine BM gözetimin de hararetli müzakereler devam ediyor, Denktaş beye gelen teklif, zamanın Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Perez de Cuellar tarafından oldu. Rum tarafı federal çözümü kabul edecek ancak sizde haritada %29 + yı kabul edeceksiniz ki o da kapsamlı bir çözüm planı idi. “Yapacağım bu teklif sabaha kadar geçerlidir” demişti rahmetli Denktaş, Kiprianou kabul etmedi ve masayı da bozdu. Hiçbir zaman da bu konuda Türk tarafına harita konusun da bir baskı yapılmadı.
Ekim 1987 de KKTC meclisi bir karar üretti ve Rum tarafına Perez de Cuellar belgesini kabul etmeyi önerdi, yine ret edildi. Söylendiği gibi KKTC meclisi %29 + yı kabul eder bir karar üretmedi.
Bu teklif sayın Akıncı, 1986 yılında yapıldı, üzerinden tam otuz yıl geçti. Olası o gün iade edilecek bölgelerde doğan bir vatandaş, şu anda otuz yaşında ve onun da çocukları var, bu travmayı düşünebiliyor musunuz KKTC cumhurbaşkanı sayın Akıncı. Denktaş eğer federal çözüm olmuş olsaydı 1986 da %29 + içerisinde kalacak olan Türk bölgesinde ki mülkler için de gleobal takas talep ediyordu, içimize de Rum vatandaşları, çok sınırlı sayıda iyi elenerek ancak yerleşebilecekti ve yüzdelik de yoktu.
Sizler mülkiyet başlığını görüşürken kuzey parça devletine kalacak olan toprakları zaten delik deşik ettiniz. AB kriter ve normlarını, dört özgürlüğü kabul ettiğiniz andan itibaren iki bölgelilik de prensipte kalkıyor.
Rum tarafı birincil hukuku ve delegasyonları zaten ret ediyor, Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğünün devamını kabul etmiyor, Türk askerini de ada da istemiyor, dönüşümlü başkanlık alacakmışsınız, bunlar olduktan sonra alıp da dönüşümlü başkanlığı ne yapacaksınız.
Bu haber 742 defa okunmuştur
  • Kibris Gazi Hudaverdi - 21.01.2017 Obivosly Matters are getting worsted.

:

:

:

: