Biz insan değil miyiz?

Atina’daki Yüksek Mahkeme dün 15 Temmuz’da Türkiye’de yaşanan hain darbe girişiminin ardından Yunanistan’a kaçan sekiz darbeci askerin iade edilmemeleri yönünde karar verdi.
Atina’daki Yüksek Mahkeme dün 15 Temmuz’da Türkiye’de yaşanan hain darbe girişiminin ardından Yunanistan’a kaçan sekiz darbeci askerin iade edilmemeleri yönünde karar verdi.
Fetullahçı Terör Örgütü'ne üye oldukları ve 15 Temmuz darbe girişiminde aktif rol oynadıkları gerekçesiyle Türkiye'ye iadeleri istenen sekiz askerle ilgili verilen kararın nedeni ise çok ilginçti.
Mahkemede konuşan bir hakim, “insan haklarını” gerekçe gösteriyordu. Sekiz askerin insan haklarının çiğnenebileceği endişesiyle bu kararı aldıklarını söylüyordu.
Peki ya o kanlı darbe girişiminde hayatını kaybeden 248 şehidin insan hakları, onların gözü yaşlı yakınlarının hakları ne olacak?
O korkunç gecede yaralanan 2 bin 193 Türk vatandaşının insan hakkı yok muydu?
Onlar insan değil miydi?
Bir ülkenin cumhurbaşkanına suikast düzenleyecek kadar gözü dönen, daha sonra darbe girişimi başarısız olunca soluğu Yunanistan’da alan bu askerlerin insan haklarından daha mı kıymetsiz o insanların hakları?
Temel ölçü ne olmalı?
Yunanistan’ın bu tavrı ne ilk, ne de son. Avrupa’nın patronu Almanya da FETÖ üyelerinin hamiliğini yaparak bunun örneklerini aylardır sunmuyor mu?
Bu çifte standart ne anavatanın, ne de bizim yabancı olduğumuz bir konu…
Batı’nın KKTC’ye yönelik bu iki yüzlü tutumu zaten yıllardır devam ediyor.
Bir halkı, haksız ambargolarla, en temel insan haklarından mahrum bırakarak yıllardır suç işlemiyorlar mı?
KKTC’ye uygulanan haksız izolasyonların kaldırılması yönündeki taleplere kulaklarını tıkayan sözde medeni ülkelerin amaçları ne olabilir ki?
Biz bunun cevabını elbette biliyoruz?
Büyük mücadelelerle, kanla kazılmış bu topraklarda gözleri var.
Kıbrıs Türkü’nün burada ev sahibi olmasını hazmedemiyorlar.
Ama çok şükür Kıbrıs Türkü anavatanın desteğiyle dimdik ayakta, ülkesine sahip çıkmaya devam ediyor.
Darbeci askerlerin insan haklarına titizlenen Avrupa ülkelerinin, Türkiye’de yaşayan insanların haklarını, KKTC’deki insan haklarını görmezden gelmesi, medeni dünyanın yüzünü kızartmalıdır.
Ama ne yazık ki vicdanlar köreldiğinde gözler de kör olur.
Darbeci askerlere gösterilen titizlik, sıra koskoca bir halka geldiğinde ‘müzakere’ adıyla ipe un serilerek görmezden gelinir.
Biz yıllardır ne yazık ki buna alıştık.
Ama artık yolun sonu göründü. Kıbrıs Türkü anavatanla el ele tüm bu oyunları yenecek, ikiyüzlü dünyaya dersini verecektir…
Bu haber 299 defa okunmuştur

:

:

:

: