11 Eylül'den daha tehlikeli

ABD Başkanı Trump'ın yedi Müslüman ülkenin vatandaşını vizesi olsa dahi ABD'ye sokmama kararı dünyayı şok etti.
Öyle ki Trump seçim döneminde kimsenin ciddiye bile almadığı abuk sabuk vaatlerini de tek tek hayata geçirmekte kararlı görünüyor. İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yeşil kartı olmasına rağmen, gözyaşları içinde uçağa alınmayan Müslümanların dramı Trump ile ilgili hayal kırıklıklarını derinleştiriyor.
İran'dan gelen, belli bir saat uçtuktan sonra dinlenmesi gereken pilotların bile ABD'ye alınmayıp geri çevrilmesi tirajikomik anlar yaşatıyor.
Geçen haftalarda Trump'ın başkanlık konuşması ile ilgili yaptığımız analizin hayata geçtiğine yavaş yavaş şahit oluyoruz.
Eskiden ABD başkanları dünya meselelerine kafa yorardı. Ama Trump ırkçı tutumu ile ABD halkı tarafından bile çok güçlü bir şekilde yadırganmaya başladı.
ABD'nin kuruluş felesefesine de taban tabana zıt olan, yedi müslüman ülkenin vatandaşının vizesi ve yeşil kartı olsa dahi ülkeye alınmama kararı ABD yargısından da döndü.
Ancak Trump yönetiminin bu tavırda kararlı olduğu gözleniyor.
Karar o kadar tepkiyle karşılandı ki İngiltere'de halk, Trump'ın yapacağı ziyaret öncesi ülkeye sokulmaması için 1 milyon imza bile topladı.
Gelinen noktada kısa dönem için bir analiz yapmak gerekirse Trump'ın tam bir hayal kırıklığı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Trump'ın iş hayatındaki başarılarının da emlak ve inşaat üzerine olduğu biliniyor. Bu alan dışında önemli bir başarısı yok.
Yüzde 60'ının pasaportu bile olmayan ABD halk, seçim öncesi bunu yeterli gördü.
Belki de gereksiz yere bir kredi verildi.
Trump'ın şimdiden dünyaya ama onun ötesinde ülkesinin imajına büyük zarar vereceği ortada.
ABD'nin özgürlükler ülkesi imaji Trump döneminde büyük erozyona uğrayacak.
İstanbul Atatürk Havalimanı'nda, bizim de Star Kıbrıs'ın sayfalarına taşıdığımız, eşine, çocuğuna, anne babasına kavuşamayan insanların çığlığı dünyanın kulaklarından gitmiyor.
Trump yönetimi ırkçı tutumuyla şimdiden insanlığın kalbinde mahkum oldu.
Seçim dönemindeki abuk sabuk sözlerinden yol yakınken dönmez, Müslümanlara yönelik nefret söyleminde diretirse ABD'de çok büyük isyanların çıkacağını söylemek hiç de yanlış olmaz.
320 milyon nüfusa sahip ABD'deki 3,5 milyon Müslüman tehdit olarak algılanırsa, 11 Eylül'de Usame bin Ladin'in yapamadığını Trump'ın politikaları hayata geçirir.
Yaratılan o yeni ABD'de de başta Müslüman coğrafya olmak üzere dünyanın hiçbir bölgesinde tutunumaz.
Başkanlık konuşmasıyla ipucunu verdiği dünya liderliğinde istifa, gerçek olur... O istifa tüm dünya milletleri tarafından da kabul edilir...
Bu haber 264 defa okunmuştur

:

:

:

: