Cumhurbaşkanı Akıncı, bilinçli kriz yaratma peşinde

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile önceki günkü

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile önceki günkü
görüşmesi sonrasında basının karşısında, organize sorular ile yeni bir kriz yaratmak için açıklamalar yaptı. Akıncı görevi başında bulunan hükümete azınlık hükümeti diye siyasi saldırıda bulundu. Hükümetin sayısı 23+4, 27 milletvekilinin desteği ile güvenoyu aldı, KKTC parlamentosundan UBP-DP hükümeti çıktı. Akıncı’nın yürüttüğü müzakerelerde ki partneri Anastasidis’in hükümeti azınlık durumunda, bu kritik süreçte belki de, o daha da önemli.
Ben, Başbakanı Özgürgün’ün seçime hazırız, hodri meydan demiş olmasını korkunç hatalı buluyorum. Seçim tarihi belli 2018 Temmuz ayı ve hükümetin yapacakları var, Özgürgün’ün vereceği en iyi cevap, Cumhurbaşkanı yürüttüğü müzakerelere yoğunlaşsın, cevabı çok daha doğru olurdu.
Her makamın yürüttüğü bir görev vardır, icranın başı hükümettir ve süresi de bellidir. Cumhurbaşkanı’na halkımızın verdiği görev de belli, müzakereleri sürdür ve halkımızın kabul edebileceği bir anlaşma metnini, KKTC meclisine sunmaktır. Referandum kararını ancak KKTC Meclisi yasa yaparak halkın onayına sunar, Cumhurbaşkanı sunamaz, yetkisi bu konuda sınırlıdır.
Akıncı müzakerelerde çok sıkıştı, Kıbrıs sorununun üç temel konusunda Rum tarafı ile anlaşamıyor. Toprak ve harita, hükümet işleri, güvenlik ve garantiler, bu üç konuda ciddi bir tıkanıklık var. Güvenlik ve garantileri zaten görüşme yetkileri yoktur, bunun bilinmesinde fayda vardır.
Türkiye’de erken seçim çağrıları yapıldığı zaman, Başbakan Yıldırım net cevap verdi seçim tarihi belli, yapacak işlerimiz vardır, suni gündem yaratanlara harcayacak vaktimiz yoktur. Ben doğrusu, Başbakan Özgürgün’den bu şekilde bir açıklama bekliyordum. Türkiye ile imzalanan ekonomik protokol gündemde, dövizde ki dalgalanmadan dolayı halkımızın alım gücünde gerileme oluştu, bunlar üzerinde yoğunlaşmamız gerekir, cevabı çok daha mantıklı ve yapıcı olurdu.
En son olarak da her makam, halktan almış olduğu yetkiyi doğru kullansın ve boş yere kriz yaratmaya tevessül etmesin, açıklaması çok daha yapıcı olurdu.

Bu haber 767 defa okunmuştur

:

:

:

: