Kardak iki parça kaya iki keçi meselesi değil

Ege’de çıkan Türk-Yunan krizinin bir fırtınaya dönüşürse Kıbrıs’ı da derinden etkileyeceğinden söz etmiştik dünkü yazımızda…
Ege’de çıkan Türk-Yunan krizinin bir fırtınaya dönüşürse Kıbrıs’ı da derinden etkileyeceğinden söz etmiştik dünkü yazımızda…
Yangına körükle giden Rumların da bu krizi derinleştirme uğraşlarından vazgeçmeye çağırmıştık.
Yunanistan ile Türkiye arasında yaşanan Kardak krizinin önemini anlamayanlara Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Burhan Kuzu’nun dün sosyal medyadan yaptığı uyarılar da çok önemliydi.
AK Parti’nin önemli isimlerinden olan Prof. Dr. Burhan Kuzu, “Yunanistan ile olan Kardak krizi bir Ege sorunudur. İki parça kaya ve üzerinde otlanan iki keçi meselesi değil” derken, sorunun neden çok önemli olduğunu da şöyle açıklıyordu:
“Kardak’ta Yunan hakim olursa, Ege’nin yüzde 65’i Yunanistan’a ait oluyor. Kendi iç limanlarımız arasındaki geçişler için bile Yunan izni gerekecek…”
Dolayısıyla Türkiye’nin bu denli önemsediği mesele Kıbrıs için de çok hayati önem arzediyor.
Müzakerelerde iki garantör ülke olarak masada oturan Ankara ve Atina, olası bir gerilimde ilk önce o masayı devirecektir.
Bu yüzden Ege’deki gerilim, Kıbrıs müzakerelerinin de gidişatında önemli rol oynayacak.
Yunan gazetelerine baktığımızda da bu gerilimin gittiği noktayı apaçık görüyoruz.
Kathimerini gazetesi “Atina Ege gerilimi konusunda tetikte” diye manşet atarken, Yunan hükümetinin Washington’daki iktidar boşluğu nedeniyle gerilimin daha da tırmanması durumunda tepkilerin gecikmesinden kaygılandığını yazıyordu.
Trump’ın Dışişleri ve Savunma bakanlıklarına henüz atama yapmadığına dikkat çeken gazete, kısaca “Ya Türkler adaya çıkarsa, ABD buna ses çıkarmazsa” diye endişe ediyordu.
Bir diğer ifadeyle Atina’da korku dağları sarmıştı.
Burhan Kuzu’nun söylediklerine baktığımızda Türkiye’nin Kardak’a ne kadar önem verdiği ortada.
Dolayısıyla olası bir krizde “ne yaparız” endişesi içinde olan Yunan hükümeti, sekiz FETÖ’cü darbeci askeri iade etmeyerek yükselttiği tansiyonu düşürmenin yollarını arıyor.
Bu gerilimi düşürmenin yolu da Yunan Savunma Bakanı’nı Kardak üzerinde artistik uçuş yaptırarak poz verdirmekten geçmiyor.
Bunu anlayan Atina’nın bir an önce aklını başına toplamasında fayda var.
Türkiye Ege’de bir oldu bittiye izin vermez. Çok geç olmadan bunu anlamak zorundalar. Bel bağladıkların Trump yönetiminin de bu konuda onlara faydası olacağını zannetmek boşunadır.
Çünkü ABD’nin önceliği Ege’den çok, İran ile yükselen tansiyon ve Ortadoğu’da çalmaya başlayan yeni savaş tamtamlarıdır.
Bu bağlamda Türkiye’nin yeri ve konumu, şu anda kimseni karşısına alamayacağı kadar güçlü bir durumdadır. Çipras yönetimi hayalleri bırakıp, gerçek dünyaya uyanmaz zorunda.
Çok yakın gelecekte buna şahit olacağız…
Bu haber 349 defa okunmuştur

:

:

:

: