Kilise fonuyla tapu hamlesi…

Taşınmaz Mal Komisyonu, 17 Mart 2006 tarihinde faaliyete geçti. Çok önemli sonuçlar doğurdu.
Taşınmaz Mal Komisyonu, 17 Mart 2006 tarihinde faaliyete geçti. Çok önemli sonuçlar doğurdu.

1974 Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra topraklarını terk eden Rumlar, bu komisyona yaptıkları başvuruların ardından kendilerine ödenen tazminatlarla mallarının bedelini aldı.

7 kişilik olarak kurulan komisyon şu an 6 üyeden oluşuyor. Bu üyelerden üçü Kıbrıslı Türk, diğer üçü de başka uluslardan.
Verdikleri karar bağlayıcı.

Taşınmaz Mal Komisyonu'nun açıkladığı istatistiklere göre, 17 Mart 2006'dan 5 Mart 2010'a dek komisyona toplam 455 adet başvuru yapıldı.

Bu başvurulardan 94 tanesi dostane çözüm yoluyla, 4 tanesi de duruşma yoluyla sonuçlandırıldı. Komisyon, toplam 40 milyon Sterlini aşkın tazminat ödedi.
Rumlar ise bugüne kadar uygulamaya tepki gösteriyorlardı.

Türklerin 1974’ten önce Güney’de kalan mallarına yönelik başvurular yönelik şu cevabı veriyorlardı:

“Malınızı satın, sizin adınıza malın karşılığı parayı bankaya koyacağız. Mevduat hesabı açacağız. Müzakerelerin ardından çözüm olması halinde bunu size ödeyeceğiz…”

Fakat diplomatik kulislerde yıllardır uygulanan bu politikada değişikliğe gidildiği konuşuluyor.

Özellikle İngiltere’de bulunan, Güney’de mal bırakmış Kıbrıslı Türklere ulaşan Rum yönetimi, tek tek yazı gönderiyor.

Buna göre, söz konusu yazıda malını satmak isteyen Kıbrıslı Türklere büyük kolaylıklar vaat ediliyor.

Bu yöntem eskiden de vardı ama “Paranızı sizin adınıza bankaya açtığımız mevduat hesabına koyacağız. Çözüm olduktan sonra alacaksınız” şeklindeki yaklaşım nedeniyle kimse bu teklife olumlu bakmıyordu.

Edinilen bilgilere göre Rumlar şimdi bunu kaldırdılar. Nakit ödüyorlar artık.
Banka, çözüm vs… hiçbir şart yok.

“Gelin çözümü beklemeden bu teklifi kabul edin” diyorlar.
Bu ekonomik krizde de insanların nakite ihtiyacı olduğu için teklifi hemen kabul ediyor.

Adadan Dış Bakış Programında, hayatı Kıbrıs davasıyla geçmiş olan emekli büyükelçi, eski bakan ve milletvekili Tansel Fikri’ye yaşanan bu gelişmeyi sordum.
Cevabı çok ilginçti.

Tansel Fikri, “Kilise uzun zamandır bir çalışma yapıyordu. 2 milyar sterline yakın bir fon oluşturdu. Günün birinde bir toprak paylaşımı söz konusu olduğunda, hesaplaşma söz konusu olduğunda sizin bu kadar insanınız malını Rumlara sattı demek için hazırlanıyorlardı” diyerek, Rumların yeni hamlesinin ne anlama geldiğini
açığa kavuşturdu.

Tansel Fikri, “Türkiye Doğu Akdeniz’de güvenliğe çok önem veriyor. Gerekirse çatır çatır tazminatı öder. Buna izin vermez. Ama gayrı resmi yollardan Rumların böyle bir hamle yapma çalışmaları yeni bir gelişme ve çok önemli” diyerek yeni hamlenin ne kadar hayati olduğunun altını çiziyordu.

Kıbrıs meselesinde Rumların yeni yaklaşımları, sonun çok yaklaştığını gösteriyor.
Öyle ya da böyle 50 yıldır süren bu mesele, artık bir neticeye ulaşacak. Yeni politikalar da yaklaşan bu neticenin habercisi…

Bu haber 312 defa okunmuştur

:

:

:

: