Kıbrıs sorunundan kim nemalanıyor ?

Başbakan Özgürgün önceki gün Star Kıbrıs’a yaptığı açıklamada “Böyle giderse en az 20 yıl daha çözüm olmaz” derken, “Çok yakında çözüm olacak” umudu aşılayanları “Kıbrıs sorunundan nemalanmak” ile suçluyordu.

 
Önceki gün yapılan bilgilendirme toplantısına da katılmayan Başbakan’a dün Cumhurbaşkanı Akıncı’dan yanıt geldi.
Cevap, devletin zirvesindeki tansiyonu düşürecek türden değildi.
Başbakan’ın toplantıya katılmayışıyla ilgili sorulara Cumhurbaşkanı, “Belki Kıbrıs sorunundan daha önemli işleri vardı” diyerek ironik bir gönderme yapmayı da ihmal etmedi.
Adadan Dış Bakış’ta dün konuğum olan Milliyet Gazetesi Kıbrıs Temsilcisi Sefa Karahasan ile hem iç siyasette yükselen bu tansiyonu hem de Türkiye ve dünyadaki son gelişmeleri ele aldık.
Kıbrıs meselesinin yıllardır içinde olan ve sürecin geldiği noktayı çok iyi bilen Sefa’ya, Başbakan’ın sözünü ettiği “Kıbrıs sorunundan nemalananlar var” cümlesiyle neyi kastettiğini sordum.
Öyle ya, ya bize “birkaç vakte kadar çözüm olacak, çok yaklaştık” diyenler yalan söylüyordu.
Ya da çözüm Başbakan’ın söylediği gibi, en az 20 yıl daha mümkün bile değildi.
Sefa, “Dünyada çözüm atmosferi yok. Kıbrıs hiçbirinin gündeminde bile değil” dedi.
Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarının da iyi okunamadığını, Sayın Akıncı’nın aslında gelinen noktayı anlatırken üstü kapalı “Umutlanmayın” mesajı verdiğini anlattı.
Sefa Karahasan, “Kıbrıs meselesiyle ilgili 5 bin kişi maaş alıyor. 800 küsür BM askeri var, 80-90’a yakın polis gücü var. Bunların aileleri var. Ayda 20 bin, 30 bin Euro maaş alan BM Kıbrıs Özel Temsilci Eide var” dedi…
Süreçten nemalananları bir çırpıda sayarken, özellikle Eide’nin “Süreci ne kadar uzatırsa uzatsın, hem maddi, hem de manevi işine yaradığını” öne sürdü.
BM Kıbrıs Özel Temsilcisi sıfatıyla ABD, AB, Türkiye, Yunanistan başta olmak üzere dünyanın her yerinde büyük itibar gördüğünü kaydetti.
Kıbrıs’ta olan bitenlerle ilgili kulağı çok delik olduğuna bizzat şahit olduğum Sefa Karahasan, “BM yetkililerinin Lefkoşa’daki Büyük Han’da Kıbrıslı Türklerle kahve içerken ne konuştuklarını dinlesen Kıbrıs sürecinin nerede olduğunu anlarsın. ‘Bu işte bir şey olmaz, biz de koşturuyoruz ‘ diyorlar. Ama basının önünde ‘çok iyi bir ivme yakaladık, süreç hızlı gidiyor’ diye umut aşılıyorlar” diyerek adeta gelinen noktayı özetliyordu.
Güney’de istenmeyen adam ilan edilen ve yalancılıkla suçlanan Eide’nin, Cumhurbaşkanımız için Anastasiadis’e “Mustafa’nın sizin karşınızda oturmaması gerekiyor. Siz koskoca bir ülkenin başkanısınız” dediğini aktaran Sefa Karahasan, Kıbrıs Türklerin azınlık hakları alması gerektiğini söyleyen bir BM temsilcinin, inandırıcılığı kalmayacağını vurguluyordu.
Söylediklerini tek tek not ettim.
Önümüzdeki süreç kimin haklı olduğunu çok yakında gösterecek. Buna hep beraber biz de tanıklık edeceğiz…
Bu haber 308 defa okunmuştur

:

:

:

: