Akıncı masada federal çözüm beklerken Rum tarafından ENOSİS çıktı

Akıncı, Anastasiadis görüşmelere başladığı günden itibarendir, hep olumlu mesajlar verildi. Bu şekilde bir beklenti içinde olmak da gayet doğaldır, 50 yıllık sorunu çözmek için masaya oturan iki lider.
Akıncı, Anastasiadis görüşmelere başladığı günden itibarendir, hep olumlu mesajlar verildi. Bu şekilde bir beklenti içinde olmak da gayet doğaldır, 50 yıllık sorunu çözmek için masaya oturan iki lider. Akıncı bu sürede çok önemli bir masaj daha verdi, bu çözüm umutlarının son liderleriyiz diye, ayni kuşağın insanıyız, sürekli hatırlattı.
Çözümün son liderleriyiz demek biraz bencillik oldu diye düşünüyorum, çünkü ortada bir sorun varsa, gelecek siyasi liderlikler de bunu konuşur çözmeye çalışır. Eğer federal çözüm bulmak için görüşen son liderleriz, vurgusunu yapmışsa eğer, çok haklıdır ve de haklı çıkmıştır.
KKTC cumhurbaşkanı Akıncı’yı anlayış ile karşılıyorum, masada pozitif olarak çalıştı ve olası bir çözüm için iki yıla yakındır emek harcadı. Buna karşın olmuyorsa, yeni yol haritası belli, onu da zaten Akıncı dillendirdi. KKTC yoluna devam eder.
Masayı deviremem diye bir açıklama yaptı, tamamı ile katılıyorum. Rum tarafının tüm beklentisi Türk tarafı kızsın ve masayı terk etsin, bu diplomasi savaşıdır sonuna kadar gitmek gerekir. Ancak Türk tarafının her yaptığı açılımı, desteklemem ciddi hatalar yapıldı. Demokratik kurallar içerisinde eleştirilerimi yaptım, maalesef Cumhurbaşkanı ekibinin bazılarından ciddi saldırılara uğradım o da bunların demokrasi anlayışıdır.
Müsteşarı Gürdal Hüdaoğlu vermiş olduğu talimatla, milli arşiv açıldı ve benim 1995 yılında Rum tarafına kaçırılıp, hakkımda ki Rum tarafının iddialarını kullanarak yıpratılmaya çalıştım. Bak çocuk, benim veremeyeceğim hesap yoktur, kaldı ki hakkımda dava da yoktur, mahkemeye de çıkarılmadım. 1996 yılında direk AHİM’E başvurdum ve 2001 yılında Rum tarafı insan hakkı ihlallerinden dolayı mahkum oldu.
Akıncı federal çözüm için çalışırken, Rum temsilciler meclisi 1950 yılında ENOSİS (Yunanistan’a bağlanma) referandumunda ki kararı, 15 Aralık okullarda kutlanması için yasa yaptı.
Yasa önergesini veren ELAM, ana muhalefet AKEL ret etti. Hükümet DİSİ çekimser oy, geriye kalan partilerde, olumlu oy kullanarak yasallaştı. Çok stratejik bir çalışmanın ürünü bu yasa, Anastasiadis milli davasına sahip çıktı. Unutmayalım ki darbeyi yapan, Yunanistana bağlanmak isteyen de yine DİSİ, yani Anastasiadis’in partisi, babası da etkin rol almıştı.
Bu haber 293 defa okunmuştur

:

:

:

: