Seçim: Hayat

Seçim sonucu; kişinin kendisine çizdiği yoldur.

Seçim sonucu; kişinin kendisine çizdiği yoldur. Her ne kadar hayata başlangıç hali kendi seçiminiz olmasa da gün gelir geriye dönüp baktığınızda her şeyin kendi seçiminizdeki gayret ile bir yere geldiğinizi anlarsınız.
Bu seçimleri yaparken mahallenin, bulunduğunuz ortamın, arkadaşlarınızın, annenizin, babanızın veya diğer aile büyüklerinin tesiri mutlaka vardır. Ancak sonuçtaki karar, kendi iradenizin zihninizdeki açılımdır. Yani seçiminiz iyi veya kötü kendinizin eseridir.
Seçim, gideceğiniz ilkokuldan tutun okuyup okumamaktaki tutumunuza kadar ki süreçte kendini belli eder. Bazı seçimler zoraki olsa da bu genelde sonucun getireceği nokta için sadece mazeret olur. Yeter ki seçerken seçilen olma becerisini de gösterin.
İnsanlar seçimlerini yaparken öncelikle geleceğinin garantisini düşünmüyor gibi görünse de bu seçim yapısının taşlarının yerine koyarken istikbalindeki yer, en etkili hayalidir.
Hayat gerçekleri, kişinin hayatını yönlendiren seçimini yaparken onun üzerinde etkili olabilir. Etkilidir de. Ancak sonuçta aklın galip geldiği yolda ilerleyecek olan kendisi olduğunu bilir. Vicdanı ile de hareket eder.
Çalışmak, üretmek faydalı birey olmak için yapılan seçimler her zaman için örnek gösterilen seçimdir. Meslek seçimi, eş seçimi, hayat tarzı seçimi dahil her seçim hayatta yaşanan sürecin kendisidir. Önünüzdeki her günün her anın seçmek zorunda olduklarınızla yaşadığınız, nefes aldığınız gibi.
Hayatın her gününde seçim, önümüzdeki alternatiflerin kullanım hakkı ise, özen gösterilmesi de ayrıcalıktır. Bu fark ile...
Bu güne nokta mı?
'AIIah ömür verdiği kadar yaşarsın ancak o ömrün kalitesini senin seçim ve tercihlerin belirler.'
Bu haber 1431 defa okunmuştur

:

:

:

: