Medeniyetler beşiği Kıbrıs

Kıbrıs’ın her yanı güzel...

Kıbrıs’ın her yanı güzel... Hatta güzelden öte muhteşem bir coğrafya.
Her yerinde ayrı bir tarih, ayrı bir gerçek.
Her şehrinde, köyünde yıllar öncesinin bir anısını anımsarken bir de bakmışız ki, elli yıl gibi yarım asır geriye varabiliyoruz.
İnsan hayatında bu yılların getirdiği yorgunluk belki de içimizde dediğimiz, kalbimizde, ciğerimizde, hatta en önemlisi aklımızda biriktirdiğiniz adını ise doğru veya yanlış tecrübe koyduğumuz ,deneyim ve yaşanmışlıklar değil de nedir?
Gençlik su gibi akıp giderken olayların seyri de kısa metrajlı film gibi izlenir, aklın bir köşesine yazılır. Unutulmaz olur. Sonunda eski yılların deyimi ile bu film tamboy niteliği kazanır.
Hayatın gerçekleri esasında gündemi oluşturan, konuların, bütün içerisindeki bazen kara kaplı defter dediğimiz bazen de beyaz sayfalarda, yer alan satırlarda gizlidir. Ömrümüzde cereyan eden, aleni konular ise bu yıllar içerisinde yaşayan kişilerin, anımsayıp hatırladıklarıdır.
Kadın olsun erkek olsun her hadisede bir varlık gösteren bu bireyler edindikleri meslek ile her zaman hayat koşullarına katkı koyanlar olduğu gibi kurdukları aile düzeninde yaşadıkları sürecin faydasını, sağlığını, huzurunu, mutluluğunu, hatta gelecek kaygısının inişli çıkışlı yaşam mücadelesinde yer alan her olumsuzluğu da görenler olurlar.
Değişim kişilerin kendisini çağa uydurması ile meydana gelen olsa da bazı hallerde kişi kendini pek değişime ayak uyduran olarak görmez. Bunun adını da ben muhafazakarım diyerek belki de kendisini muhafaza ya alır.
Bazen bu muhafaza halinde bencillik olsa da belki de hep savaş yıllarının belirtisi olan ruhsal bunalım müdafaa da tesirli olandır. Böyle tavır içindeki kişileri de hoş görmenin her zaman avantajı toplumsal benlikte ortaya çıkar.
Bitmeyen bir Kıbrıs sorunumuz ile beraber yaşlanmanın, beraber yaşamanın farkında olan bizlerin 'yarım adamızdaki' hali ile kendimize aidiyet sağladığımız topraklarında elbette huzur içinde nefes alanlarız.
Birçok sorun olabilir ama hiç bir sorun Kıbrıs meselesi kadar dillerde yer etmemiştir. Hata insanımızın, her olmayan bir konuda, karşısındakine amma da uzattınız sanki 'Kıbrıs meselesi' diyebilmektedir.
Eski yıllarda Evkafın su meselesi nasıl bir deyim haline geldi ise günümüzdeki Kıbrıs müzakereleri için de Kıbrıs meselesi deyimi kendi iç bünyemizde literatüre girdi bile.
Ne diyelim. Kalan ömrümüzde, yaşadığımız veya yaşayacaklarımızın bize ders olması tesellisi ile.
Bu güne nokta mı?
Gerçekler öğrenilince, zannetmeler biter.
Bu haber 1533 defa okunmuştur

:

:

:

: