Perşembenin gelişi Çarşambadan belli

Müzakere masasında çıkardığı krizin ardından kapıyı vurup çıkan Rum liderin dün yaptığı “Sigara içmeye çıkmıştım” açıklamaları yaşanan gerilim filmini bir anda komediye çevirdi.
Müzakere masasında çıkardığı krizin ardından kapıyı vurup çıkan Rum liderin dün yaptığı “Sigara içmeye çıkmıştım” açıklamaları yaşanan gerilim filmini bir anda komediye çevirdi.
Olayın hemen ardından Adadan Dış Bakış’ta yaptığım yorumda “BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Eide yaşananlara şahit. Gerçeği dünyaya anlatmalı” yorumuma, gazeteci konuğum Rasıh Reşat’ın verdiği “Bundan o kadar emin olma” yorumunun ne denli gerçekçi olduğunu dünkü gelişmelerin ardından daha iyi anladım.
Güney’de istenmeyen adam ilan edilen ve ayda 20-30 bin Euro maaş aldığı iddia edilen Eide’nin, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın ifadesiyle “Gerçeğin sadece yarısını anlatması” da bu nedenle olsa gerek.
Şimdi ne olacak sorusuna herkes farklı yanıt verirken, liderlerin Perşembe günleri yaptığı görüşmelerin de haftaya yapılıp yapılmayacağı belirsiz.
Eide, görüşme takviminde bir değişiklik olmadığını iddia ederken, Akıncı “Perşembeye kadar gelişmeleri adım adım görelim. Her adımı değerlendirelim. Niyetleri görelim” diyerek, masayı terk eden Rum liderin geri dönmek için bir adım atmasını beklediklerini açıkça ifade etti.
Aslında Perşembenin gelişi, Çarşambadan belli. Enosis hayaliyle yanıp tutuşan Rumların, genç kuşakların beynine bu hayali enjekte etmekten vazgeçmesini beklemek, sanırım hayalcilik olur.
Dünkü yazımda da söz ettiğim gibi biz artık o rüyadan acı bir şekilde uyandık.
Bu bağlamda Perşembe günü dünyaya masadan kaçan tarafın kendileri olmadığını ispatlamak üzere görüşmelere gelseler bile bu görüşme şeklen bir görüşme olacaktır. Taraflar arasındaki güven bunalımı giderilmediği için müzakere masası kurulsa bile konuşulacak konu yoktur.
Masada yaşanan gerilimi Malta’daki temasları sırasında kendine has üslubuyla değerlendiren Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, “Anastasiadis biraz herhalde sinirlenmiş, kapıyı vurup dışarı çıkmış, 'Kriz oldu' diye haber yayıldı. Daha sonra 'Ben sigara içmeye çıktım. Kriz filan yok' diye geri geldi” diyerek yaşanan akıl almaz durumu özetlemeye çalışıyordu.
Yaşananları anlatırken hiçbir mantık örgüsü kuramayan Rum yönetiminin, anlattıkları dünya kamuoyu tarafından da inandırıcı bulunamaz.
Kıbrıs için saat çalışıyor.
Perşembe günü bir görüşme olup olmayacağı sanırım Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun pazartesi günü adaya yapması beklenen ziyarette de de ele alınacak.
Bu anlamda belki de Çarşambayı beklemeden, Perşembe günü olacakların işaretini bu görüşmelerden alabiliriz…
Masa ya devrilecek, ya da devrilmese bile artık sadece şeklen var olacak.
Bu tutum da Rum liderin, Enosis kararıyla ilgili atacağı adıma göre şekillenecek…


Bu haber 303 defa okunmuştur

:

:

:

: