Bu ayak oyunlarını yutturamazsınız

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, hafta başında krizin duyulduğu ilk dakikada bizim yaptığımız yorumun aynısını, önceki gün Almanya’da yapmış...
Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, hafta başında krizin duyulduğu ilk dakikada bizim yaptığımız yorumun aynısını, önceki gün Almanya’da yapmış...

“Bir taraftan Türkiye’nin garantisine ihtiyaç yok diyorlar, diğer taraftan adayı Yunanistan’a bağlamanın hayaliyle Enonis’le ilgili kararı Meclis’te kabul ediyorlar. Biz bu ayak oyunlarını yutmayız” diyen Çavuşoğlu, birçok Kıbrıs Türkü’nün duygularına tercüman oldu.

Enosis kararını onaylayarak kriz çıkaran, sonra da kapıyı çarpıp masayı deviren Rum liderin, “Sigara içecektim, onun için çıktım” savunması ne kadar gülünç ise, Rumların bu ayak oyunları da o kadar gülünç duruyor uluslararası arenada.
Dünyanın gözü önünde masayı deviren taraf olarak görünmekten çekinen Rum Yönetimi lideri Nicos Anastasiadis’e Cumhurbaşkanı Akıncı, dün bir çağrı daha yaptı.
Akıncı, Anastasiadis’in, yaptığı hatayı düzelterek masaya geri gelmesinin yine kendi elinde olduğunu söyledi.

Tabi eğer gerçekten masaya dönmek istiyorsa…
Çünkü görünen Rum liderin, müzakerelerden çok 2018’deki başkanlık seçimleriyle ilgilendiği…
Enosis kararı da adeta seçim kampanyasının işaret fişeği oldu.
ELAM gibi aşırı sağcı faşist bir partinin desteğini yanına almak için Enosis kararına ‘evet’ demesi bunun ilk belirtisi.
Güney’de en karşı çıkanın bile sadece “Zamanlaması yanlış oldu” demekle geçiştirdiği okullardaki Enosis kutlamasıyla ilgili karar, gözlerimizin açılmasına vesile olduğu için hayırlı bile olmuş sayılabilir.
Çünkü Rum tarafında biraz daha akıllı olanların tabiriyle “Doğru zamanda” bir Enosis kararı, Kıbrıs Türkü için felaket olabilirdi.
Türkçede buna eğrisi doğrusuna denk geldi der atalarımız…
Kafalarının içindeki “psikiyatrik vaka” olarak değerlendirilebilecek düşünceyi ortaya çıkardıkları ve gerçek yüzlerini gösterdikleri için başta ELAM olmak üzere Rum Meclisi’ne ne kadar teşekkür etsek azdır.
Belki de yüzlerce köşe yazısı ve sözün anlatmakta zorlanacağı gerçeği bir çırpıda ortaya döktükleri için hepsine minnettarız...
Bu haber 305 defa okunmuştur

:

:

:

: