Yeter artık durdurun bu kanı…

Trafiğin son kurbanı avukat Akan Gürkan dün son yolculuğuna ailesi ve meslektaşlarının dualarıyla uğurlandı.
Kendisine Allah’tan rahmet, ailesi ve sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Ancak biz biliyoruz ki Akan Gürkan için sözün gelişi trafiğin son kurbanı diyoruz. Çünkü bu ne ilk, ne de son…
Bunu adımız gibi hepimiz de biliyoruz.
Ateş düştüğü yeri yakar ama trafiğe verdiğimiz kurbanların sayısı arttıkça tüm KKTC’nin içi sızlıyor.
İnsanın “artık yeter, durdurun bu kanı” diye isyan edesi geliyor.
Şüphesiz vatandaş olarak trafikte dikkatli sürüşle ilgili bizim üzerimize düşen görevler kadar hükümetin de bu konuda atması gereken önemli adımlar vardır.
Nitekim Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, çok yakında gerek kamuda, gerekse özelde taşımacılık yapan sürücülerin 65 yaşından itibaren ehliyetlerinin her yıl sağlık kontrolünden geçirilerek tazelenmesi için koşul getireceklerini açıkladı.
Hız tespit kameralarının artırılarak sürat yapılmasının önlenmesi ve denetimlerin artırılması, Bakan Dürüst’ün alacaklarını söyledikleri diğer önlemler arasında yer aldı.
Buna yolların elden geçirilmesi ve özellikle Girne Dağ yolunun yenilenmesi çalışmalarının da süratle hayata geçirilmesini ekleyebiliriz.
Ama son tahlilde iş yine sürücüye düşüyor.
Otomobile bindiğimizde ayağımızı gaz pedalına iterken, gittiğimiz yere 5 dakika geç gitmekle, sevdiklerimizi bir daha görememek arasındaki riski tartarsak, sanıyorum bu kabustan ülke olarak uyanabiliriz.
Evet yollarımızın durumu iyi değil, evet trafikte bir çok sorun var…
Ama yine de trafik kazalarının nedenleri arasında istatistiklere bakarsak ilk sırada aşırı sürat ve sürücü hatalarını görüyoruz.
Oğlu Raif Denktaş’ı trafik kazasında kaybeden merhum Rauf Denktaş’ın; “Sevdiğiniz bir şeyi, yani hız yapıyorsunuz diye sevdiklerinizi üzmeyin… Sevdiklerinize kavuşacak şekilde araç sürün” sözleri, Kıbrıs Türkü’nin trafikteki parolası olmalıdır.
Trafiğe oğlunu kurban veren KKTC’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın dediği gibi, her gün evden işe, işten eve hepimiz, sevdiklerimize ulaşmak için araç kullanıyoruz.
Hız yapmak için gaz pedalına her basışımızda bu gerçeği bir kez daha gözümüzün önüne getirelim.
Trafikte akan bu gözyaşını ülke olarak dindirelim.
Bu haber 257 defa okunmuştur

:

:

:

: