Rum tarafı güvensizliği kışkırtıyor

Müzakere masasında birkaç gün önce, Rum başkan Anastasiadisin kapıyı sert vurup çıkması ile kriz oldu.

Müzakere masasında birkaç gün önce, Rum başkan Anastasiadisin kapıyı sert vurup çıkması ile kriz oldu. 3. Cumhurbaşkanı sayın Eroğlu ile görüştüm, benzer davranışı ona da yapmıştı Anastasiadis, Derviş bey ise “bir sigara iç ve geçer” demişti. Anastasiadis o gün ayrılmadı, Derviş bey ile görüşmesinde, ancak ondan sonra kapıyı vurup gitti.
Belli ki taraflar gerildi, gerilme nedeni 67 yıl sonra gündeme gelen ENOSİS’İ hatırlama, anma ve kutlama. Türk tarafı buna karşı tepkisiz kalamazdı. Anastasiadis görüşme odası dışına çıkarken izin alması gerekirdi, almadan kapıyı da sert vurarak çıktı. Çok ciddi bir saygısızlık yaptı, başta sayın Akıncı’ya, 20 aydır görüşüyorlar, güven yaratılacağı yerde güvensizlik artıyor.
KKTC cumhurbaşkanı olarak yapması gerekeni yaptı sayın Akıncı, bir süre bekledi ve binayı terk etti, halkının saygınlığını korumak zorunda.
Esas talihsiz açıklamaları gerçekleştiren BM Kıbrıs özel temsilcisi EİDE, Rum tarafının ağzı ile konuştu ve Anastasiadisi memnun etti. Şımarık EİDE sana güvenmiyorduk bir kez daha güvensizliğimizin nedenini kanıtladın. Görüşmeyi Akıncı terk etmiş, dedi EİDE ya Anastasiadisin yaptığı saygısızlık. Şunu duyduk bu son günlerde EİDE güney Kıbrıs da ev almış, belki de hediye etmişler, eğer doğru ise Rum yanlısı açıklama yapmış olmasının nedenidir.
Güvensizliğin nedenlerinden birisi de BM özel temsilcisi EİDE oldu. Kıbrıs sorunun da çözüm bulabilmenin birinci kuralı karşılıklı güven tesis etmektir. Anastasiadis ELAM’I kullanarak ENOSİS kararını gündeme taşıyarak ulusal davasında güven artırma peşinde, 2018’in en güçlü başkan adayı, bunu yapmakla seçimleri garanti etmeye çalışıyor. Bu uğurda AB ve BM’yi kullandı, peki biz ne yapmalıyız.
Müzakere masası kaldığı yerden mi başlayacak, Perşembe günü 23 şubat, programlanmış müzakere günü. Rum tarafı katılacağını açıkladı, hiçbir şey olmamış gibi orada olacaklar. Rum tarafının tüm beklentisi Türk tarafı kızsın ve masayı terk etsin, onlar da Dünya’ya bakın Türk tarafı masadan kaçtı desinler. BM de EİDE aracılığı ile zaten Rum tarafına bu konuda yardım ediyor.
Müzakereler hiçbir şey olmamış gibi başlayamaz, bir ara yol aranıyor EİDE’NİN de açıklamalarından görüyoruz. KKTC Cumhurbaşkanı masadan kaçmamalı, ancak hiç olmadığı kadar da hazırlıklı gitmeli. Yanına KKTC hükümetini de alarak gitmeli. Ulusal dava da kibir yoktur hele hele kin hiç yoktur, akıllı siyaset ve haklı duruş sergilenmeli. Eğer bunu yaparsak “NİKARO” ayakları kıçına vurarak kaçacak, söylemedi demeyin.

Bu haber 751 defa okunmuştur

:

:

:

: