Teknolojiye Karşı Acizmiyiz..

Teknoloji insanoğlunun kullanımına sunulmuş en büyük nimet.

Teknoloji insanoğlunun kullanımına sunulmuş en büyük nimet.Günümüzde kullanıma sunulan bir çok ürün uygulama ve yazılım sayesinde önceden bireysel olarak zaman ayrılması gereken tüm işlerimizi örn. bankacılık seyahat işlemleri doktor randevusu vb. saymakla biteremiyeceğim bir çok alanda tüm işlemlerimizi hızlıca yapabiliyoruz.
Ancak teknolojik gelişmeler yanında aslında kullanıcıların ne kadar korumasız olduğu da gün yüzüne çıkmaya başladı zaman içerisinde.

Özellikle son yıllarda siber suçlarda yaşana artış bunun en büyük göstergesi.
Banka hesapları kişisel sosyal medya hesapları vb. kişisel güvenlik parametreleri kullanılan hesapların aslında bu bilgileri kullanan şirketlerin merkezlerine yapılan siber saldıralar da ele geçirebildiği ve farklı amaçlar için kullanılabildiği ortaya çıkmıştır.

Bu noktada biz kullanıcıların teknoloji kullanımı konusunda ne kadar savunmasız aciz olduğumuz kanıtlanırken madolyonun diğer tarafında ise bu şirketlerin ileri güvenlik seviyesi uygulamaları için milyonlarca dolarlık yaptığı harcamalar kurdukları ekipler ve sistemlerin maliyetlerinin de aslında farklı ad ve mecra altında biz kullanıcılara yansıtıldığı da aşikar.

Kısacası teknoloji kullanımı sırasında aslında kendi içerisinde yaşanan bir kısır döngünün içerisinde olduğumuzu yani ( iyi ve güvenli hizmet = çok yüksek meblağlarda harcalamar) gereksini mi döngüsünün içinde olduğumuzu yeni yeni fark ediyoruz.

Yaşanan güvenlik anlamında ki sıkıntılı sürecin kısa zamanda güvenli hale gelebilmesi için şirketlerin kurdukları güvenlik alt yapılarının yanı sıra Emniyet güçleri tarafından kurulan Siber suçlarla mücadele birimleri de kesintisiz olarak çalışmaktalar.

Ancak unutulmamalıdır ki en büyük güvenlik kalkanı gene kullanıcının kendisidir.
Unutmayınız : KİŞİSEL GÜVENLİK BİLGİLERİNİZ SİZİN SANAL KİMLİKLERİNİZDİR.
KESİNLİKLE KİMSE İLE HİÇ KURUM YADA KURULUŞLA PAYLAŞMAMANIZ GEREKEN BİLGİLERDİR.

Güvenli günler dilerim...

Bu haber 4973 defa okunmuştur

:

:

:

: