Rumlar aklını başına toplayacak mı?

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun KKTC'ye yaptığı ziyarette söylediği en kritik cümle 'Enosis hayalinden vazgeçip aklını başına toplasınlar. Müzakere masasına öyle dönsünler' sözüydü...
Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun KKTC'ye yaptığı ziyarette söylediği en kritik cümle 'Enosis hayalinden vazgeçip aklını başına toplasınlar. Müzakere masasına öyle dönsünler' sözüydü...
Cumhurbaşkanı Akıncı'nın yarın Rum lider Anastasiadis ile yapacağı görüşmenin kaderi de Rum yönetiminin aklını başına toplamasına bağlı.
Akıncı'nın yarınki zirvenin olabilmesi için sunduğu iki şart, BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar ile dün yaptığı 1.5 saatlik görüşmede kendisine iletildi.
Akıncı'nın 'Enosis kutlamalarının yanlış olduğunu hem Kıbrıs Türk halkına hem de dünyaya ilan etsinler. Kararın bertaraf edilmesi için de adım atsınlar' şeklinde özetlenebilecek şartları bugün Elizabeth Spehar tarafından Anastasiadis'e iletilecek.
Rum lider, Çavuşoğlu'nun deyimiyle aklını başına toplarsa, müzakereler yarın kaldığı yerden devam edecek.
Aksi halde Sayın Akıncı'nın dediği gibi hayat olduğu yerde durmuyor.
'Demografi de değişir fizik de. Hiçbir şey statik kalmaz' diyen Akıncı'nın sözleri Rumlar tarafından çok iyi anlaşılmalı.
KKTC sonsuza kadar müzakere masasında çözüm dilenecek değil...
Niyetleri var mı, yok mu?
Anastasiadis'in bugün Akıncı'nın mesajlarını götüren Elizabeth Spehar'a vereceği cevap, müzakerelerin bundan sonraki seyrini de bu anlamda derinden etkileyecek.
Mevlüt Çavuşoğlu, 'çözüm olmazsa ne olacağını KKTC ve Türkiye birlikte karar verecek' diyerek, Rumlar'a çaresiz olmadığımızın mesajını apaçık verdi.
Rum lider öyle 'sigara içmeye çıkmıştım' falan diyerek olayı geliştiremez.
Gelinen durum sigara molası durumunu, çoktan geçti.
Anastasiadis çözümün kapısına kilit vuran lider olarak tarihe geçmek istemiyorsa, yarın o masaya yeni bir başlangıç yapmak üzere gelir.
Aksi halde masayı deviren lider olarak hem tarihe karşı hem de Kıbrıs'taki iki halka karşı sorumlu olur...
Bu haber 227 defa okunmuştur

:

:

:

: