Özersay Rumların neden çözüm istemediğini anlattı

Merhum Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş, İkinci Cumhurbaşkanı Talat, Üçüncü Cumhurbaşkanı Eroğlu döneminde müzakere masasında olan, kısaca kim gelirse gelsin müzakere masasında hiçbir liderin vazgeçemediği bir isim olan Prof. Dr. Kudret Özersay’ı ağırladık dün Adadan Dış Bakış’ta…
Merhum Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş, İkinci Cumhurbaşkanı Talat, Üçüncü Cumhurbaşkanı Eroğlu döneminde müzakere masasında olan, kısaca kim gelirse gelsin müzakere masasında hiçbir liderin vazgeçemediği bir isim olan Prof. Dr. Kudret Özersay’ı ağırladık dün Adadan Dış Bakış’ta…

Halkın Partisi Genel Başkanı olmanın ötesinde müzakerelerdeki engin deneyimi ile süreçte gelinen noktanın anlaşılması için önemli mesajlar verdi.
Özersay, Kıbrıs Rum tarafının müzakerelerden bir sonuç alınmasıyla ilgili isteğinin Türk tarafına göre çok daha az olduğunu vurguladı. Bunun sebeplerini, “Rum tarafı Kıbrıs sorunu çözülmeden dünyada tek muhatap olarak kabul edilebiliyorsa, sorun çözülmeden AB’ye üye olabiliyorsa, Kıbrıs Türk toplumuna da ait olan doğalgazı tek başına satabiliyorsa çözüme daha az ihtiyaç duyar” diyerek sıraladı.
Rumların bu isteksizliğinde adım adım seçime yürümelerinin de etkili olduğunu anlatan Özersay, Enosis plebisitinin de bu anlamda bahane olduğunu öne sürdü.
“Güney’de liderlerin yeniden seçilmek için çözüm karşıtı söylemlerde bulunan partilerle ittifak yapmak zorunda kalması bizi düşündürmeli” diyen Özersay , olası bir çözümün uygulanmasında büyük zorluklar yaşanacağının anlaşılması gerektiğini söyledi.
DP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş’ın gündeme getirdiği “müzakerelerde tamam mı, devam mı diye halka sorulabilir” önerisine de karşılık veren Özersay, “Referandumdan önce Sayın Cumhurbaşkanı Akıncı çıkıp açıklama yapmalı. Tamam mı devam mı sorusunu ise tek taraflı olarak değil belki de iki toplum aynı anda bir referandumla cevaplamalı” diyerek yorumladı.
“Bir sonuç alınamıyorsa ve yakın gelecekte de bir sonuç alınamayacağını görüyorsa Sayın Cumhurbaşkanı sorumluğunu yerine getirmeli. Bunu Kıbrıs Türk halkıyla paylaşmalı” diyen Özersay, şahsi görüşü olarak müzakerelerin tamamen koptuğunu düşünmediğini söyledi.
Akıncı’nın sunduğu iki şartın Rum tarafında kabul edilip edilmeyeceğiyle ilgili soruma da yanıt veren Özersay , “Müzakerelerin kilitlenmesinin sorumluğunu Türk tarafına atabilirse adım atmayacakladır. Dünya Türk tarafını suçlamazsa, bir adım atar gibi görünecekler” dedi.
Rumların “Miş gibi yapıp” süreci devam ettirmek istediğini söyleyen Özersay, “Bugünkü durum Rumların işine geliyor. Çünkü olumlu bir atmosfer görüntüsü verip çözüme yaklaşıldığı izlenimiyle doğalgaz arayan şirketleri adaya davet ediyorlar. Yatırımlar için sözleşmeler imzalanıyor” diyor.
“12 yıl boyunca müzakere masasında harita meselesi en son konuşulur diyen biri olarak haritayla ilgili sorulara cevap vermek istemiyorum” diyen Özersay, Kıbrıs Türk halkının hayatında en az müzakereler kadar hayati başka konuların da olduğunu vurguladı.
Özersay, “Devlet Laboratuvarı’nda çıkan yangından sonra gıdayla ilgili denetimler yapılmıyorsa bu Kıbrıs meselesi kadar önemli bir sorundur. Trafikte 1974’te müdahalede şehit düşen insanlarımızdan çok daha fazlasını bugün kaybediyorsak, kaybedecek zaman yok, bunları hemen çözmeliyiz” dedi.


Başbakan Özgürgün’ün erken seçimle ilgili “muhalefet bir tarih versin konuşalım” çağrısına da Haziran ayını tarih olarak verdiklerini hatırlatan Halkın Partisi Genel Başkanı Özersay, erken seçim için geç bile kalındığını ifade etti.
Seçim kazanı kaynamaya başladı.
Müzakereler de yavaşladığına göre ilkbaharın gündemi şimdiden belli oldu.
Seçim atmosferiyle bu yaz çok sıcak geçecek…

Bu haber 369 defa okunmuştur

:

:

:

: