Rumlar tutuştu

Rumların Enosis Plebisitinin kutlama pahasına kuyuya attıkları taşı başta BM olmak üzere kimse çıkaramıyor.

Saçma sapan bir kararla müzakere masasını bile devirmeyi göze alan Rum yönetiminin paçaları tutuştu.
Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Pakistan’da yapılacak İslam Konferansı’na katılacak olmasını, “Türkiye’nin KKTC’nin statüsünü yükseltmeyi hedefleyen B planı” olabileceğini düşünen Anastasiadis yönetiminin etekleri adeta zil çalıyor.
Güney’in basını, ziyaretten kaygılanan Rum Dışişleri Bakanlığı’nın, İslam Konferansı’nda kendileri için hoş olmayan sürprizleri engellemek için harekete geçtiğini bildirdi.
Gazeteler, “Akıncı müzakereleri bırakıp İslam Konferansı için niçin Pakistan’a gitti” sorusuna yanıt ararken, Enosis plebisitini kutlama kararı her nedense akıllarına bile gelmiyor.
Aklını başına almamak için direnen Rum yönetimine dün Cumhurbaşkanı Akıncı’dan bir ültimatom daha geldi.
“Güney Kıbrıs’ın Türkiye’de referandum var, Türkiye Akıncı’ya direktif verdi o da müzakereleri askıya aldı” söylemlerini eleştiren Akıncı, “Hodri meydan diyorum. Bu hatayı düzeltsinler, ben ertesi gün masadayım. Bakalım kim kime direktif vermiş” dedi.
Ancak Akıncı Rumları boşuna ikna etmeye çalışıyor. Çünkü Rum yönetimi anlatılan gerçeklerden ziyade inanmak istediğine inanıyor.
Çünkü ne yazık ki Kıbrıs Türkü’nün kendi eşiti olduğuna inanmıyor.

Sürekli, “KKTC Türkiye’ye ilhak olur mu?” diye sorgulayan Rumların, bizim neredeyse KKTC’nin her kademesinde “hayır böyle bir şey yok” açıklamamızı yeterli bulmamaları da düşündürücü.
Kişi kendi nasılsa, karşısındakini de öyle bilirmiş.
Bizi KKTC’yi Türkiye’ye bağlamaya çalışmakla suçlarken, kendilerinin Enosis, yani adayı Yunanistan’a bağlama hayaliyle yanıp tutuşmaları, üstelik bunu bir de gelecek kuşaklara aktarmak için bayram gibi kutlamaları bize bir gerçeği daha net olarak gösterdi.
Anlaşmak değil, anlaşmak istermiş gibi yapmak, müzakere etmek değil, müzakere edermiş gibi davranmak...
İşte Rumların politikası bu.
Çünkü adanın kaymağını zaten tek başlarına yedikleri için çözüme de ihtiyaçları kalmadığını düşünüyorlar.
Ama bu oyun böyle sürmez.
Adanın çevresindeki doğalgaz yataklarında istedikleri gibi at oynatacaklarını sanıyorlarsa çok yakın gelecekte o oyuna bir çomak sokulacağını görecekler…
Ankara Kıbrıs Türkü’nün hakkını, Rumlara yedirmez. Tüm cayrdırıcı gücüyle bunu yakın gelecekte dosta düşmana ilan edeceği günler yakındır…
Buna hep birlikte şahit olacağız…
Bu haber 369 defa okunmuştur

:

:

:

: