Terbiyenin perdesi

Takdir ile Tekdir yer değiştirmiş. Kimsenin haberi yok.. Azarlama modası geometrik hızla yayılmakta.. Zihinler hep aynı moda programlı..

Takdir ile Tekdir yer değiştirmiş. Kimsenin haberi yok.. Azarlama modası geometrik hızla yayılmakta.. Zihinler hep aynı moda programlı.. Nedeni basit.. Azarlama varsa dikkat fazla, reyting çok.. 'konumumda söz sahibiyim makamından ' dışa sesleniş tavan yapmış..
Bu tavanı bırakıp,tabana bakacak olursak, neler neler yazılmaz, her anı bir konu olur.. çalışan kesimde bilhassa kamu görevinde, üstün, asta ,astın, üste, saygısı esası vardır. Bu esas dışına, çıkışlarda uygulanması,gereken tedbirler vardır.. sözlü ..sözsüz, ikazlar vardır, yani her görevin bir kuralı, her kuralın bir yasası olduğu gibi..
Günümüzde kişi, ister tabanda, ister tavandaki görevde olsun, azarlama ve acımasız eleştiriden, ziyade daha çok takdir edilmek ister , motivasyon üretkenlik için elzem.. Günümüzde ,iş hayatında çalışanlar, her ne hal ise evdeki proplemlerini ,çanta gibi , üstelik, beyinlerinde iş yerine taşımakta, bu meseleler ise iş yerindeki çalışma ortamına, stresten kaynaklı sinirlenme, şekli ile aktarılarak hakimiyet kurmaktadır. Bu ağır bir yüktür ve ne iş çevreniz ne de kendiniz bu yükü kaldırmazsınız..Çevrenizi rahatsız etmek, hınç denilen öfkeyi çalışma arkadaşlarınızdan çıkarmak doğru bir davranış şekli değildir..
Kimsenin kimseye.. sen zaten bunu yapmaya, mecbursun gibi , devamlı bir tehdit hali , çalışan kişide, motivasyon bozukluğu yapmakta, çalışma şefkini kırmaktadır..
Mobbing konusu da gündemden kaldırılmalı..Bir bakıyorsunuz ki sosyal medya dahi bu konuda kişilere araç vaziyeti görüyor, burda ayıp denen terbiyenin perdesi iyice yırtılmış.
Bütün bu söylem ve bilgi kirliliği karışıklığınından, doğruluk payından, kendine ders alacak çok.. O zaman takdir kamu görevinde olsun gerekse özel sektörde olsun kişinin iş konusuna, performansına, olumlu yansıyacağı gibi, sorumluluğunu bilmeyenlere ise tekdir,esaslı,iyileştirici bir ilaç gibi gelecektir.
Ülkemizde eğer çalışan ile çalışmayan ayni kefeye konacaksa ne yararı var .. herkes bu durumda çalışmayana acımasız bir hınç duyduğu gibi kendisi de bir duraksama dönemine girecektir. Önemli olan, ekip çalışmasının,iş hayatındaki olumlu sonuçlarını, motive edici,ödülü hak eder olsun.
Kamu Görevlileri yasasında var olan, ödül maddesinin, sendikaların hazırladığı özel sektör ve kurum ile kuruluşlarda uygulanan toplu sözleşmelerdeki varlığı yeniden irdelenip bu maddelerden, yararlanan ,çalışanların, ödüllendirilenlerin, istatistiki verilerinin , bilinmesinde örnek olmak açısından, fayda olacaktır..
Böylelikle daha nice değerlerin, değerle, değerlendirilmesi konusu iş hayatındaki verimlilik olarak topluma yansıyacaktır.. Gözlemlediğimiz , okuduğumuz, takip ettiğimiz kadarı ile insan vicdanında takdir tam yerinde ama , vicdandan süzülen hakikatin sözle ifadesi olmaz ise bu ne kadar işe yarar... işte konunun özü bu..
Yaşadığımız ülkemizde 'İyilik de kötülük de karşılık bekler. Güzel bir başarının ödüllendirilmesi kadar, çirkin bir olaya neden olanların da cezalandırılması gerekir.' diyenleri de unutmadan noktayı koyarken her insanın,başarıdaki, merdiven basamaklarını elleri cebinde çıkmadığının bilincinde olmalıyız..diyoruz..

Bu haber 1631 defa okunmuştur

:

:

:

: