Pakistan ziyareti B Planı işareti mi ?

Uzun zamandır beklenen oldu, müzakere masasını dağıtan Rumların aklını başına getirmek isteyen Türkiye, uluslararası arenada KKTC’nin temsil seviyesini artırmak üzere harekete geçti. Cumhurbaşkanı Akıncı, Güney’de fırtınalar koparan, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Zirvesi’ne katılmak üzere dün Pakistan’ın başkentin İslamabad’a gitti.
Uzun zamandır beklenen oldu, müzakere masasını dağıtan Rumların aklını başına getirmek isteyen Türkiye, uluslararası arenada KKTC’nin temsil seviyesini artırmak üzere harekete geçti. Cumhurbaşkanı Akıncı, Güney’de fırtınalar koparan, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Zirvesi’ne katılmak üzere dün Pakistan’ın başkentin İslamabad’a gitti.
Nitekim hemen akabinde Güney’de “Türkiye B Planı için düğmeye bastı” şeklinde yorumlanan bu gezi, büyük panik yarattı. Rum Dışişleri, “Aman biz kaza olmasın, KKTC asla tanınmasın” diyerek günlerdir Pakistan’la iletişim kanallarını zorluyor.
Ummadık taş, baş yarar derler. Seçim hesabıyla ELAM’ın kuyuya attığı Enosis taşıyla müzakere masasını devirmeyi göze alan Rumlar, bu endişeyle masanın en yakın zamanda kurulması için harekete geçecektir.
Türkiye’nin yanı sıra İran, Pakistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Tacikistan, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan ve Afganistan’ın üyesi olduğu Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nda Cumhurbaşkanı Akıncı’nın konuşma yapacak olması çok önemli bir gelişmedir.
Uzun zamadır KKTC böyle üst düzey uluslararası bir toplantıda Cumhurbaşkanlığı düzeyinde temsil edilmiyordu. Daha önce İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın Azerbaycan’da katıldığı toplantıyı saymazsak, bu düzeyde ilk toplantı bile sayılabilir.
Lideri olduğu ülkenin halkıyla, Kıbrıs Türk halkının eşit olmasını içine sindiremeyen Anastasiadis’in aklını başına getirmek için belki de bundan iyi bir yol olamazdı
Madem ki sen çözümsüzlüğü göze alıyorsun, o zaman KKTC için belki de geç bile kalmış sayılabilecek bu adımlara tahammül etmek zorundasın.
Aslında bu toplantıya katılmak için kimseye bir açıklama yapmak zorunda olmayan Cumhurbaşkanı Akıncı, yine de “Müzakere masasını bırakıp, İslamabad’a gitti” eleştirilerine yanıt verdi. KKTC'nin bu teşkilatta Kıbrıs Türk Devleti adı ile gözlemci üyeliği bulunduğunu hatırlatan Akıncı, “Kimseye bilgi vermek mecburiyetinde değiliz. Müzakereler dışında sorumluluklarım vardır. Bizim herhangi bir yere giderken izin almamız söz konusu değildir. Bir ay kadar önce toplantıların gündemi belirlenirken biz zaten Şubat sonu Mart başı uygun olmayacağımızı, Pakistan'a gideceğimizi söylemiştik. BM ve Rum tarafı bunu bilmekteydi. Buna rağmen bu durumun istismar edilmesi son derece üzüntü verici” dedi.
Zaten Rum tarafının yapmak istediği müzakere değil, Kıbrıs Türkü’nü ilelebet müzakere masasında tutarak, adanın kaymağını yemektir.
Kim ne derse desin Akıncı’nın İslamabad’daki zirveye katılacak olması hayırlı bir gelişme olmuştur. Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Prof. Erhan Arıklı da dün Öğlen Ajansı’nda Elçin Tuncel’in sorularını yanıtlarken bu konuya dikkat çekiyordu.
Arıklı, “Türkiye’nin B Planı’nı devreye soktuğunu görüyoruz” dedi.
Düne kadar Kıbrıs Türkü’nü “müzakere dilencisi” gibi gören Rumların, son gelişmeler ışığında aklını başına toplaması gerekiyor.
Israrla bu kafayla gitmeleri durumunda Türkiye’nin KKTC’nin temsil seviyesini adım adım artıracağını, uluslararası arenada ayarladıkları görüşmelerle KKTC’nin somut bir gerçek olarak kabul edilmeye başlanacağını söylemek hiç de yanlış olmaz.
Nitekim Erhan Arıklı bu gerçeğin altını özellikle çizerek, Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu’nun Katar’a yaptığı ziyaretle bu gelişmelerin ipuçlarının verildiğini söylüyordu.
Son ana kadar çözümü zorlayan KKTC, itilmeye, horlanmaya, küçük görülmeye tahammül edemez.
Ismarlama modellerle çözüm olmaz, olası bir çözüm iki halkın içine sindirdiği, eşit, adil, kalıcı bir modelle hayatta geçebilir.
Niyetiniz ne kadar iyi olursa olsun, karşı tarafta bunu anlamayan, her fırsatta sizi azınlık olarak görme eğiliminde olan bir yönetimle çözüm çok zor. Akıncı’nın Pakistan gezisi bu yüzden, sadece Rumların aklını başına getirmek için bile yeterince önemli bir ziyaret olacak…
Bu haber 328 defa okunmuştur

:

:

:

: