Rumlar adayı terk etsin!..

Başlıktaki cümle bana değil, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye ait…
Başlıktaki cümle bana değil, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye ait…
TBMM’deki grup toplantısında müzakerelerin içinde bulunduğu çıkmaza değinen MHP lideri Bahçeli, “Rumlar şunu iyi anlasın. Kıbrıs Türk’tür. Türk’ün yurdudur. Rum yönetimi ille de Yunanistan’a bağlanmak istiyorsa Ada’yı terk edip Yunanistan’a göç etmesi, samimi tavsiyemizdir” dedi.
Rum yönetimine bu demecin ardından şöyle seslenmek istiyorum: Ayıkla şimdi pirincin taşını…
Sen olmadık bahanelerle müzakere masasını devirir, Cumhurbaşkanı Akıncı gibi çözümü en çok isteyen lideri bile, o masada olup biteni savunamaz duruma getirirsen, olacağı budur…
Biz Kıbrıs’ta “eşit, adil, kalıcı bir çözüm için el uzatın” diye seslenirken, siz adayı Yunanistan’a bağlama hayaliyle okullarda Enosis kutlaması yapmaya niyetlenirseniz, karşınızda “Rumlar adayı terk etsin” mantığını bulursunuz.
Kısaca buna etki tepki meselesi de diyebiliriz…
Çözüm için her şeyini ortaya koyan, bütün ömrünü bu ülküye adayan Akıncı’yla müzakere edemeyenler, “Rumlar adayı terk etsin” yaklaşımı karşısında ne yapacaklar merak ediyorum.
Öyle boş atıp dolu tutmalarına da gerek yok.
Büyük abileri Yunanistan da Ege’de Kardak yüzünden yükselen gerilimde, ağzının payını Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun ağzından almıştı.
Aynı cevap bu kez Bahçeli tarafından dün tonu daha da yükseltilerek verildi.
MHP Lideri, “Yunanistan tekrar denize dökülmek isteniyorsa, kovalanmayı canı çekiyorsa buyursun. Türk milleti buna hazır. Bunu bir kez daha yapacak imandadır. Yunanistan yönetimine diyorum ki; dedeleriniz başaramadı. Siz asla yapamazsınız. Yunan halkı kendi yönetimlerini ikaz etmeli. Kriz çıkarmak için el ovuşturan densizlere haddini bildirmeli” dedi.
Yükselen bu tansiyonun ardından hem Yunanistan’ın Ege’de, hem de Rum yönetiminin Kıbrıs’ta çıkarması gereken önemli dersler vardır.
Siz sonuna kadar çözüm, barış diye adeta ömrünü harcayan insanları bir çırpıda, seçim hesabıyla köşeye sıkıştırırsanız, yükselen “milliyetçilik ateşi” hepimizi yakıp kavurur.
Her millet kendi onuruna, guruna düşkündür.
Siz Kıbrıs Türkü’nü, siyasi eşitiniz olarak içinize sindirmeyip, azınlık gibi davranmaya niyetlenirseniz, Kuzey’den yükselen ses de “birlikte yaşayalım” değil, “Rumlar adayı terk etsin” olacaktır.
Hiç boşuna hayıflanmayın. Bir an önce aklınızı başınıza toplayın Cumhurbaşkanı Akıncı’nın sunduğu iki şartı kabul ederek, iş işten geçmeden müzakere masasına geri dönün.
Yoksa yarın çok geç olabilir. Bizden söylemesi…Bu haber 335 defa okunmuştur

:

:

:

: