Erhürman hayal ettiği yeni Kıbrıs’ı anlattı

Ada TV’de dün yayınlanan Adadan Dış Bakış’ta konuğum CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’dı.
 Başbakan Özgürgün’ün restini gören Erhürman, birkaç gün içinde kendilerine yapılan “Seçim için tarih önerin” talebine karşılık vereceklerini söyledi. CTP’nin bugün hükümete güvensizlik önergesi vereceğini açıklayan Erhürman, “Başbakanın yaptığı açıklamanın ardından artık evet bu ülkede seçim ilk sırada gündemdedir” dedi.
Diğer bir tabirle adeta reste restle karşılık verdi.
CTP Genel Başkanı, bir aydır sürekli erken seçimi gündemde tutan Başbakan’ın da bugün Meclis’te hükümet için verecekleri güvensizlik önergesine destek olması gerektiğini öne sürdü.
“Tarihi belirleme hakkını bize bıraktığına göre seçim tarihine de biz karar vereceğiz” diyen Erhürman’a, olası bir erken seçimdeki öngörüsünü de sordum.
Anketlerde ve kamuoyunda yaptığı nabız yoklamalarında yüzde 50’lere yakın bir kararsız olduğunu ifade eden CTP lideri, “Seçmen aslında bir şey bekliyor. Bu sistemin miadını dolmuştur. Bu sisteme göre yukarıdan aşağıya doğru menfaat dağıtırsınız. Bunun karşılığında aşağıdan yukarıya doğru siyasal destek sağlarsınız. CTP kurulan bu sistemi yeni dönemdeki politikalarıyla yıkacak” diye konuştu.
Ülkenin en yumuşak karnı ekonomiyle ilgili de sorularımıza yanıt veren Erhürman, şunları söyledi: “1974’ten beri Kıbrıs iki şey üzerine kurulu.
1-Türkiye’den yapılan yardımların gayrı adil bir şekilde üleştirilmesi.
2- Rumlardan kalan gayrı menkullerin üleştirilmesi.
Gayrı menkul üleştirilmesi bitti artık, yapacak bir şey kalmadı.
Şu anda Türkiye’den gelen parayı nasıl bizim tarafa daha fazla yontarak üleştiririz diye bir yaklaşım var siyasette.”
Bu tespitin ekonomide en temek çıkmaz olduğuna katılmamak mümkün değil.
Merkeze turizmi alan bir kalkınma modeli öneren Tufan Erhürman, “Biz artık üretmek zorundayız. Bu ülkeye bir turist geldiğinde bu ülkenin yemeğini, bu ülkenin içkisini, bu ülkenin meyvelerini, Kıbrıs Türk sanayisinin ürettiği hediyelikleri almalı” dedi.
Turizmcilerin, “bir hikaye varsa kullanın, yoksa da bir hikaye uydurun” sözüne atıfta bulunan CTP Genel Başkanı, şöyle devam etti:
“Bizim uydurmamıza da gerek yok. Shakespeare’in eserine konu olan dünyaca ünlü Othello kalesi Mağusa’da, burada...
Yazmaya gerek yok yazılmışı var. Bu yazılmış hikayeyi pazarlayamıyoruz. Zeytinlik’te 800 yıllık zeytin ağaçları var. Bu zeytinleri küçücük şişelere koyup pazarlayabiliriz. Ama yapamıyoruz. Bunlar vizyon gerektiriyor. Maalesef kötü bir mirasyedi gibi bu tarihi mirası kullanamıyoruz.”


KKTC’nin Slovenya’ya ihracat yapmak için enerji harcayacağına ülkemizi ziyarete gelen turistlere ürettiklerini satsa daha karlı çıkacağını anlatan Erhürman’a, geçmiş CTP iktidarlarında söylediklerinin neden hayata geçirilemediğini de sordum.
Çok ilginç bir ayrıntıyı paylaştı. CTP’nin çok uzun yıllardır en kritik bakanlıklardan biri olan Turizm Bakanlığı’nı almadığını söyledi. Özeleştirilerini yaptıklarını da hemen peşinden ekledi.
Seçim çanları çalan ülkemizde ilk kez Genel Başkan olarak halkın karşısında sınava girecek Erhürman, oldukça iddialı projeler, hedefler ortaya koyuyor.
Sonucu, bugün yüzde 50 olduğu ileri sürülen kararsızların tavrı belirleyecek.
Ama şurası kesin.
Kıbrıs Türk siyaseti, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’ın geniş vizyonundan daha uzun yıllar yararlanacak.
Bu haber 1979 defa okunmuştur

:

:

:

: