Kıbrıs’ta barışın temeli iki devletli çözüm

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, federal bir çözümün gerçekleşebilmesi için süreci çok zorladı, gelinen sonuç masa dağıldı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, federal bir çözümün gerçekleşebilmesi için süreci çok zorladı, gelinen sonuç masa dağıldı. Şimdi tekrar BM yetkilileri devreye giriyor, görüşmelerin başlaması için Eide yine görüşmeler yapacak. Bu iş artık bir sektör oldu gibi, olmuyorsa olmuyor be kardeşim iki halkıda zorlamaya ne gerek var ki.
Gözler artık KKTC hükümetine çevrilmeli ve hükümet başkanı olarak başbakan Sayın Hüseyin Özgürgün, sorumluluk almalı. 1974 barış harekatından bugüne kadar Kıbrıs da karşılıklı bir çatışma yaşanmadı, bunun en belirgin bir nedeni Kıbrıs da iki otorite, iki ayrı devlet, ne koyarsanız koyunuz adını ancak gerçek şu ki, iki ayrı yapı var.
Cumhurbaşkanı Akıncı artık KKTC hükümeti ile birlikte hareket etmeli, Başbakan Özgürgün devleti adına ve özellikle kalıcı barışın devamı için görev üstlenmeli.
Federal çözüm arayışı hükümetin tüm uyarılarına karşın yine de zorlandı, ancak başarılı olamadı çünkü Kıbrıs Rum komşularımızın esas niyetinin o olmadığı orta.
Bu son günlerde Anastasiadis’in açıklamalarında da anlaşılıyor, Kıbrıs Türklerine bakışları azınlık statüsüdür. Bu görüş Rum kilisesinin esas görüşüdür.
O zaman Türk tarafı Federal çözüm dilencisi olmamalı, onurlu iki devletli çözüm politikası devreye girmeli. Bu süreçte de KKTC hükümetine büyük görev düşer, başbakan devletin altyapısı için bu son günlerde ciddi yatırımlara temel atmıştır.
Güzelyurt’a yeni hastane projesi çok önemlidir, Rum tarafı Güzelyurt verilmez ise çözüm de olmaz diyor, demeye devam etsin biz ise işimize bakmalıyız. Ondan dolayı hükümet görev üstlenmeli.
Akıncı, Pakistan da ki temaslarda KKTC ye daha çok ilgi talep etti, birçok temas yaptı. Benim beklentim şudur, Kıbrıs’a döndükten sonra, Özgürgün ile kapsamlı bir toplantı yapmalıdır. Devleti temsil eden iki makam kavga eder değil, işbirliği yapar duruma geçmeli, devletin başı olarak da bu organizasyon cumhurbaşkanı Akıncı’dan gelmeli.

Bu haber 711 defa okunmuştur

:

:

:

: