Barbaros Hayrettin’in dönüşü…

Akdeniz’de sular yeniden ısınıyor.
 Tam bir hafta önce Star Kıbrıs’taki ‘6. Parsel krizi’ni işlemiş, Türkiye’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisine giren 6 numaralı parselde Rum tarafının ENI/TOTAL konsorsiyumuyla ruhsatlandırma çalışmaları yapmasına yer vermiştik.
Haberi yaparken, Ankara’nın buna asla izin vermeyeceğini, çok yakında karşı bir hamle yapacağı yorumunu da hemen peşinden eklemiştik.
Dün beklediğimiz o hamle geldi.
Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak Akdeniz’de bu yıl arama ve sondaj konularında önemli hamleler olacağını ilan etti.
Bakan Albayrak, “Birinci Sismik Arama gemimiz Barbaros Hayrettin’den sonra ikinci gemimiz ile Akdeniz ve Karadeniz sularında daha aktif arama faaliyetlerini başlatacağız” dedi.

Barbaros Hayrettin ismi bize iki şeyi hatırlatıyor.

1-Akdeniz’i Türk gölü haline getiren Osmanlı Komutanı Barbaros Hayrettin Paşa…

2-Bundan yaklaşık 2.5 yıl önce Rumların Akdeniz’de yaptığı tek taraflı doğalgaz ve petrol arama çalışmalarına karşılık Türkiye’nin arama faaliyeti için Akdeniz’e çıkardığı geminin ismi…

Her iki hatırlatmanın da Rumların tüylerini diken diken ettiğine şüphe yok.
Bakan Albayrak, ABD’nin Houston kentinde düzenlenen Enerji Konferansı'ndan hemen sonra yaptığı bu çok önemli açıklamaların ardından tam gaz Kıbrıs’a gelip, Başbakan Binali Yıldırım’ın KKTC’de yaptığı temaslara da katılınca bu mesajın dozu daha da yükseldi.
Bu haberin Rum yönetimini nasıl hop oturup, hop kaldıracağını, Rum basının bu konularda tefrikalar düzeceğinden şüphemiz yok.
Ancak Anastasiadis yönetiminin en başta şunu bilmesi gerekiyor. Rüzgar eken fırtına biçer…
Aylardır pervasız bir şekilde Türkiye’nin münhasır ekonomik bölgesinde nasıl cirit attıklarına şahit olurken, elbette Ankara’nın bu konuda karşı bir hamle yapacağını belirtmiştik.
Nitekim Türkiye Başbakan Binali Yıldırım ve Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile yaptığı görüşmede de konu gündeme geldi.
Akıncı çıkışta yaptığı açıklamada Kıbrıs Türkünün eşitlik, özgürlük ve güvenliğini garanti altına alacak bir çözümün, bölgede enerji güvenliği ve işbirliği olanaklarını sağlayacağını, aksi halde bölgede yeni gerginliklerin söz konusu olabileceğini söyledi.
Bölgedeki enerji güvenliğine ilişkin, hem Sayın Berat Albayrak’ın, hem de Cumhurbaşkanımız Mustafa Akıncı’nın verdiği mesajların Güney tarafından dikkatle okunması gerektiğini düşünüyorum.
Rum tarafı bölgedeki enerji güvenliği için eşit, adil bir çözüme, müzakerelerin devamına muhtaç.
Aksi halde Akdeniz’de ısınan suların kimin canını yakacağı belli olmaz.
Uluslararası anlaşmaları hiçe sayıp Türkiye’nin egemenlik alanında cirit atmaya çalışan Rum yönetimi, şapkasını önüne alıp bir kez daha düşünmeli.
Dimyata pirince giderken, evdeki bulgurdan olmak da var…
Bu haber 340 defa okunmuştur

:

:

:

: